Nowa koncepcja wschodniej obwodnicy Tarnowa

Mieszkańcy i samorządowcy są przeciw

Od dawana mówi się o konieczności budowy wschodniej obwodnicy Tarnowa, która pierwotnie miała przebiegać na granicy Tarnowa i Woli Rzędzińskiej. Niestety w takim przypadku Tarnów, jako miasto na prawach powiatu, musiałoby dołożyć do budowy obwodnicy nawet kilkaset milionów złotych. Władze miasta nie chciały się zgodzić na taką koncepcję i ostatecznie od takiego rozwiązania odstąpiono. Teraz, w nowej wersji zaproponowanej przez GDDKiA obwodnica miałaby się zaczynać nowym węzłem na autostradzie A4 w miejscowości Zaczarnie (gm. Lisia Góra) i dalej przebiegać przez Wolę Rzędzińską i Jodłówkę Wałki (gm. Tarnów) i łączyć się z drogą krajową 73 i 94 między miejscowościami Ładna i Pogórska Wola (gm. Skrzyszów). Nowy wariant wschodniej obwodnicy Tarnowa został zaprezentowany mieszkańcom gminy, przez które ma przebiegać nowa trasa. Konsultacje społeczne z mieszkańcami gminy Lisia Góra przerodziły się w protest, podczas którego mieszkańcy zapowiedzieli, że nie zgodzą się na taki przebieg drogi. Wschodnia obwodnica Tarnowa nie w takim wariancie - sugerowano. Podobnego zdania są samorządowcy z gmin Lisia Góra i Skrzyszowa, którzy wystosowali stosowne pismo. Czytamy w nim: Ze zdumnieniem zapoznaliśmy się z nową propozycją przebiegu wschodniej obwodnicy Tarnowa. Przedstawione cztery warianty jej budowy są dla nas absolutnie nie do przyjęcia. Nie ma na to naszej zgody! Liczymy, że na drodze dialogu i współpracy wypracujemy rozwiązanie, które pozwoli zrealizować to przedsięwzięcie. Zdajemy sobie sprawę, że jest ono ważną i potrzebną dla rozwoju inwestycją. Jesteśmy przekonani, że nasze wspólne działania przyniosą zamierzone efekty w postaci wypracowania akceptowalnego przez naszych mieszkańców rozwiązania, np. powrót do koncepcji, która już uzyskała decyzję środowiskową.

Również samorząd gminy Tarnów stanowczo i kategorycznie oświadcza w związku z zaprezentowanymi nowymi wariantami przebiegu wschodniej obwodnicy, że wszystkie cztery propozycje są nie do przyjęcia. „ Postulujemy po raz kolejny powrót do proponowanej przez nas koncepcji, która byłaby satysfakcjonująca i akceptowalna dla większości - połączenia autostrady A4 z drogą krajową DK 94 w kierunku Pilzna w województwie podkarpackim i poprowadzenia drogi po terenach niezurbanizowanych, gdzie nie będą konieczne wyburzenia.

Samorząd apeluje też do mieszkańców o wsparcie stanowiska samorządu poprzez wypełnienie specjalnej ankiety i wysłanie jej na wskazany adres, a także złożenie kopii na Dzienniku Podawczym Urzędu Gminy Tarnów w terminie do 29 lipca 2024 r. (poniedziałek) lub przekazanie jej przedstawicielom społecznego komitetu protestacyjnego, który również dostarczy ją do Urzędu Gminy Tarnów. Sprzeciw mieszkańców zostanie dołączony do negatywnego stanowiska samorządu gminy Tarnów w sprawie proponowanego przebiegu wschodniej obwodnicy Tarnowa i trafi do organów decyzyjnych (Ministerstwa Infrastruktury w Warszawie i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oddział w Krakowie).

​​​​​​​