Muzeum Etnograficzne w Tarnowie.

Kult maryjny w wierzeniach ludowych 

W Muzeum Etnograficznym w Tarnowie, ul. Krakowska 10, otwarto interesującą wystawę pt. „ Kult maryjny w wierzeniach ludowych”. 

Kult Matki Bożej w polskiej tradycji, wierzeniach i religijności ludowej jest powszechny i rozbudowany, posiada też zróżnicowane oblicza i sfery wyrażenia miłości, wiary, uwielbienia. Stanowi złożone i bogate zjawisko nasycone głębią przeżyć religijnych, mocno zakorzenione w sięgającej średniowiecza tradycji. Kult Maryi – Matki Bożej, pełnej miłości macierzyńskiej, opiekuńczej i łagodnej Pani, Orędowniczki grzeszników, ale też Królowej, Madonny był zawsze ważny dla ludu i blisko związany z jego wiarą i obyczajowością. 

Na wystawie pokazane zostaną różne aspekty ludowej religijności i wierzeń związanych z kultem maryjnym, w oparciu o zgromadzone w zbiorach liczne eksponaty.  Na ekspozycji prezentowana jest galeria obrazów, oleodruków z różnorodnymi wizerunkami Maryi, spotykanymi najczęściej w naszym regionie. Część z nich będzie udostępniona po raz pierwszy. Zaaranżowane zostały także scenki z elementami ilustrującymi wiejską obyczajowość, estetykę i religijność związaną z kultem Matki Bożej. Interesującym fragmentem wystawy są również wizerunki Matki Bożej w twórczości artystów ludowych z regionu tarnowskiego. Kuratorką wystawy jest Urszula Gieroń. Wystawa czynna jest do 31.08.2024 r.