Gmina Tarnów
Przeciwko betonozie
W gminie Tarnów pojawiły się nowe drzewa. Rośliny cieszą oko w różnych miejscach – przy szkołach, obiektach sportowych, przy drogach gminnych, na placach i skwerach. Akcja sadzenia drzew prowadzona była w poszczególnych miejscowościach. W rolę ogrodników wcielili się uczniowie, a pomagali im sołtysi wraz z inicjatorem, wójtem Grzegorzem Koziołem.
-Drzewa nie tylko dają nam tlen i schronienie w upalne dni, lecz także wydzielają subtelną energię, która ma kojący wpływ na nasz organizm. Czy wiecie, że mają one również właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne i bakteriobójcze? A poza tym dodają estetyki naszym terenom. W wiosenne dni warto się wybrać na spacer i zobaczyć jak pięknieje nasza gmina i jak kojący wpływ mają na nas rośliny. W gminie Tarnów nie chcemy betonozy, chcemy żyć w zgodzie z naturą – wylicza Grzegorz Kozioł. W wielu miejscach gminy pojawiły się m.in. lipy, ewodie aksamitne, robinie akacjowe, czy perełkowce japońskie. To drzewa miododajne i ozdobne, mieniące się różnymi kolorami, lecz, jak się okazuje, mające także właściwości lecznicze. Dla przykładu, perełkowiec japoński wpływa na obniżenie ciśnienia tętniczego, niweluje również ból głowy. Współpraca sołtysów z uczniami przyniosła znakomite efekty. -Z młodymi ludźmi pracowało się świetnie. Bardzo chętnie włączyli się w akcję i ochoczo pomagali w sadzeniu drzew. Wielu z nich chce do tego namówić swoich rodziców – mówi radny gminny i sołtys Piotr Rybski, który z dziećmi i młodzieżą posadził nowe rośliny w pobliżu szkoły w Zbylitowskiej Górze.
Nowe drzewa pojawiły się też m.in. w otoczeniu orlika w Tarnowcu. -Trzeba było sprawiedliwie dzielić się łopatami, bo każdy chciał je posadzić. To bardzo cieszy. Uczniów nie trzeba namawiać do działania, gdy mają cel. Ta akcja była dla nich bardzo interesująca. Zrobiliśmy coś dla pokoleń – mówi radny gminny i sołtys Tarnowca, Jan Nowak.
Do akcji sadzenia drzew włączyły się też m.in. Szkoła Podstawowa w Zgłobicach wraz z sołtysem Wojciechem Koziołem oraz Szkoła Podstawowa Nr 1 w Woli Rzędzińskiej.
Sadzenie drzew, krzewów i kwiatów jest jednym z elementów działań proekologicznych w gminie Tarnów. W naszej gminie jest ich sporo. Warto dodać, że na większości budynków użyteczności publicznej zainstalowane są panele fotowoltaiczne i pompy ciepła. W ostatnim czasie powstały trzy tężnie solankowe, mające wpływ m.in. na poprawę odporności organizmu oraz tzw. domki do apiterapii. Ochrona przyrody w gminie Tarnów to również działania społeczne polegające na sprzątaniu otoczenia. Przykładem niech będzie zorganizowana w Zbylitowskiej Górze akcja edukacyjna „Posprzątaj z nami Małopolskę”.
To wszystko spowodowało, że w końcówce ubiegłego roku gmina Tarnów okazała się najlepsza w Małopolsce, zwyciężając w plebiscycie Eko HERO Małopolski 2023, za całokształt działań ekologicznych prowadzonych przez samorząd.