Powiat tarnowski

Oddano hołd Żołnierzom Wyklętym

W Centrum Kultury w Tuchowie odbyło się wyjątkowe muzyczno-patriotyczne spotkanie w ramach Powiatowych Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Organizatorem wydarzenia był samorząd powiatu tarnowskiego wraz z gminą Tuchów i CKZiU w Tuchowie.Wicestarosta tarnowski Jacek Hudyma powiedział, że to święto w powiecie tarnowskim od lat jest obchodzone w szczególny sposób i ma wyjątkowe znaczenie. – Oddajemy w wielu miejscach naszego powiatu cześć i hołd bohaterom, którzy oddali życie za wolną Polskę, ale nigdy się jej nie doczekali. To nasz obowiązek i nasza powinność. Byli bestialsko traktowani i mordowani przez antybohaterów, którzy zdradzili swoją ojczyznę i służyli okupantowi. – mówił wicestarosta. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypomina żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. 1 marca jest datą symboliczną - tego dnia w mokotowskim więzieniu wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach niepodległościowego i antykomunistycznego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. - Musimy pielęgnować pamięć o tym, że fundamentem niepodległości, którą dziś się cieszymy, są czyny żołnierzy wyklętych, żołnierzy niezłomnych. Dla tego najwyższego celu oni poświęcili ofiarę swojego życia. Dlatego jesteśmy zobowiązani przywrócić ich pamięć, odnaleźć szczątki, groby, przywołać nazwiska i czyny. To ciągle się dzieje, ale wiele jest jeszcze do wykonania - podkreślił wicemarszałek Józef Gawron.

Montaż słowno-muzyczny pt. "Lepiej stojąc umierać, niż klęcząc, na kolanach żyć" przygotowali i zaprezentowali uczniowie Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zasadniczego w Tuchowie im. Bohaterów Bitwy pod Łowczówkiem.

Refleksjami na temat istoty Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych podzielił się historyk Adam Ryba – pracownik Urzędu Gminy Tarnów. W swoim wystąpieniu pt. "O Żołnierzach Wyklętych" Ziemi Tarnowskiej przypomniał, że struktury żołnierzy niepodległości – jak określił walczących z okupacją sowiecką po 1945 roku – były również bardzo mocne na ziemi tarnowskiej i działały dość długo.

W wydarzeniu uczestniczyli również: prezes Zakładów Mechanicznych Henryk Łabędź, kandydat na prezydenta Tarnowa, burmistrz Tuchowa Magdalena Marszałek, radna powiatowa Grażyna Karaś, redemptorysta o. Kazimierz Głaz, kombatant Żołnierzy Wyklętych ppor. Stefan Rojkowicz, a także przedstawiciele gminnych władz samorządowych różnego szczebla, służb mundurowych oraz młodzież szkolna.