Honorowy Obywatel Powiatu Tarnowskiego
Pośmiertne uhonorowanie Witosa
W 150. rocznicę urodzin Wincentego Witosa, wicestarosta tarnowski Jacek Hudyma i przewodniczący Rady Powiatu Paweł Smoleń wręczyli prawnukowi Wincentego Witosa tytuł Honorowego Obywatela Powiatu Tarnowskiego, który pośmiertnie byłemu trzykrotnemu premierowi II RP i wybitnemu przywódcy chłopów polskich przyznali radni.
Nadanie honorowego obywatelstwa wpisuje się w obchody 150. rocznicy urodzin Witosa, które przypadły w tym roku. Decyzja radnych o nadaniu tego tytułu jest też elementem hołdu i podkreślenia faktu, że Wincenty Witos urodził się na ziemi tarnowskiej i to właśnie tutaj nie tylko dorastał, ale i rozpoczął karierę polityczną. Wincentego Witosa uhonorowano w uznaniu jego wybitnych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej oraz społeczności powiatu tarnowskiego związanych z działalności narodową i patriotyczną. Z wnioskiem w tej sprawie do radnych powiatowych wystąpił starosta tarnowski Roman Łucarz. - To bardzo ważny dzień dla Rady Powiatu Tarnowskiego, dla całego samorządu i mieszkańców. Na wniosek starosty Romana Łucarza, w 150. rocznicę urodzin Wincentego Witosa, przyznajemy Honorowe Obywatelstwo Powiatu Tarnowskiego osobie wyjątkowej - trzykrotnemu premierowi RP Wincentowi Witosowi, który działał w gminie Wierzchosławice, w powiecie tarnowskim, w Polsce i poza jej granicami. Postać Witosa odbiła ogromne piętno na kartach historii, zwłaszcza jeśli chodzi o sprawy wolnościowe kraju. Był on ikoną ruchu ludowego i przyczynił się do odzyskania niepodległości – mówił wicestarosta Jacek Hudyma.
- O moim pradziadku mówi się w kategoriach wielkiej polityki, ale ciągle jeszcze za mało tej informacji i upowszechnienia jego działalności w samorządzie – podkreślił Marek Steindel, prawnuk Witosa, który odebrał wyróżnienie. - On sam w swoich pamiętnikach wspomina, że ta działalność była dla niego trampoliną do dalszej działalności na szczeblu państwowym i pozwoliła zdobyć doświadczenie prawdziwego polityka, o którym teraz możemy mówić.
Życiorys Wincentego Witosa przedstawił w swoim wystąpieniu historyk dr Jan Hebda.