Gmina Tarnów

Budżet gminy na 2024 rok przyjęty

Zanim radni przyjęli tę jedną z najważniejszych uchwał w ciągu roku, decydowali o wielu istotnych sprawach, dotyczących m.in. spraw planistycznych, komunalnych, finansowych oraz z zakresu pomocy społecznej. Sesja Rady Gminy odbyła się 28 grudnia br. w siedzibie Urzędu Gminy Tarnów przy ul. Krakowskiej 19 w Tarnowie.

Radni m.in. podjęli uchwałę w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na obszarze gminy Tarnów w miejscowości Koszyce Wielkie, wyrażenia opinii do projektu uchwały w sprawie ustalenia cen za usługi przewozowe w publicznym transporcie zbiorowym, przyjęcia wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy Tarnów na lata 2024 – 2028.

Decydowano ponadto o pakiecie spraw społecznych, dotyczących podwyższenia kryterium dochodowego w celu udzielenia wsparcia w ramach realizacji wieloletniego rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2024 – 2028 w gminie Tarnów, określenia zasad zwrotu wydatków w zakresie dożywiania, szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze oraz warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia od opłat. Uchwalono raport z wykonania Programu Ochrony Środowiska w Gminie Tarnów na lata 2021 – 2025 z perspektywą do roku 2028. W związku z otrzymaniem przez gminę Tarnów dotacji z Rządowego Programu Obudowy Zabytków w kwocie przeszło miliona złotych, radni dokonali zmian uchwał w sprawie planowanych prac renowacyjnych na terenie gminnych zabytków. Będą one prowadzone w roku przyszłym.

Radni wyrazili zgodę na nabycie nieruchomości położonych w Woli Rzędzińskiej i Koszycach Małych, jak również na nabycie udziałów w prawie własności nieruchomości położonej w Woli Rzędzińskiej oraz wydzierżawienie nieruchomości w Koszycach Małych. Dokonano zmian uchwały budżetowej gminy Tarnów na 2023 rok, a w ślad za tym – zmian Wieloletniej Prognozy Finansowej gminy Tarnów na lata 2023 – 2031.

W następnej kolejności radni przyjęli uchwałę budżetową gminy Tarnów na 2024 rok. -To niezwykle ambitny i wzorcowo przygotowany budżet. To budżet rekordowych inwestycji z historycznym udziałem środków zewnętrznych. To zadania, które zmieniają naszą gminę i pozostaną dla pokoleń. To także budżet zrównoważonego rozwoju, gdyż poszczególne przedsięwzięcia realizowane będą w każdej miejscowości gminy Tarnów. Wsłuchujemy się w głosy mieszkańców, sołtysów i radnych, planujemy to co jest rzeczywiście potrzebne. Stawiamy na inwestycje, kosztem oszczędności w wydatkach bieżących - mówił wójt, Grzegorz Kozioł, dziękując radnym za współpracę.

Wydatki na inwestycje są większe niż w roku 2023 i wyniosą przeszło 31 milionów złotych, z czego 75% pochodzi z dotacji z Polskiego Ładu. W pierwszej kolejności zabezpieczono środki na kontynuację zadań już rozpoczętych oraz na nowe przedsięwzięcia, na które udało się pozyskać promesy w bieżącym roku. W głosowaniu 19 radnych głosowało za, a jeden wstrzymał się od głosu.

Radni dyskutowali też nad bieżącymi sprawami, wysłuchali interpelacji, opinii oraz mieszkańców – Koszyc Wielkich, Zbylitowskiej Góry i Łękawki. Sesja zakończyła się złożeniem sobie nawzajem życzeń noworocznych