Powiat tarnowski

Dworzec autobusowy otwarty 

Wicemarszałek województwa małopolskiego Józef Gawron poinformował o planach rozwojowych Autobusowych Linii Dowozowych i o tym, że z dworca autobusowego w Tarnowie znów mogą korzystać podróżni. W konferencji prasowej uczestniczyli również poseł Anna Pieczarka i samorządowcy z naszego regionu, w tym wicestarosta tarnowski Jacek Hudyma.

Od stycznia dworzec autobusowy w Tarnowie znów jest otwarty dla podróżnych. Województwo małopolskie wydzierżawiło część stanowisk oraz obiektu dla Autobusowych Linii Przewozowych funkcjonujących w ramach spółki - Koleje Małopolskie.

- Pracujemy nad sprawnym zintegrowanym systemem transportu regionalnego, a to miejsce jest strategiczne z kilku względów. Jest w centrum Tarnowa i stanowi dogodny punkt początkowy i końcowy dla wielu tras. Bliskość dworca PKP umożliwia szybką przesiadkę na pociąg  – Przyszły mrozy, śnieg, ważne jest, więc również to, że pasażerowie mogą schronić się w ogrzewanej poczekalni, a nie marznąć gdzieś pod zadaszeniem – mówił wicemarszałek Józef Gawron. Z reaktywowanego dworca korzysta obecnie siedem linii autobusowych Kolei Małopolskich (A22, A23, A34, A35, A36, A38 i A39), które realizować będą 1900 odjazdów miesięcznie. A będzie ich coraz więcej. Z tarnowskiego dworca odjeżdżają obecnie autobusy do Nowego Sącza przez Wojnicz, Zakliczyn oraz Wysowej Zdrój przez Tuchów i Rzepiennik Strzyżewski. Swoją bazę mają tam autobusy obsługujące podmiejską gminę Tarnów oraz gminę Pleśna. Od stycznia autobusy województwa małopolskiego obsługują ponadto znaczną część gminy Lisia Góra (cztery linie), a marcu uruchomione mają być linie dla mieszkańców gmin Skrzyszów i Ryglice.

W 2023 roku samorząd województwa uruchomił w Małopolsce 39 linii. Autobusy przewiozły 2 mln pasażerów. Tendencja cały czas jest wzrostowa. W tym roku tych linii uruchomionych ma być pięćdziesiąt.