Kronika policyjna

Krok od tragedii na przejeździe kolejowym

W Woli Rzędzińskiej, 19 stycznia na przejeździe kolejowo-drogowym kierowca autobusu zignorował znaki i wjechał pod zamykający się drąg rogatkowy, powodując uszkodzenie rogatki. Następnie ruszył i zatrzymał się na środku skrzyżowania kolejowo-drogowego. Podróżni w pośpiechu opuścili pojazd.

Dyżurny ruchu, natychmiast po otrzymaniu sygnału na monitorze o usterce urządzenia przejazdowego i szybkim rozpoznaniu sytuacji – użył sygnału „Alarm”, celem automatycznego zatrzymania pociągu, zbliżającego się do przejazdu. Szybka reakcja i sprawne działanie pracownika kolei, kolei pozwoliło uniknąć tragedii. Przejazd kolejowo-drogowy w Woli Rzędzińskiej jest monitorowany i rejestrowany. O zdarzeniu zawiadomiono SOK i policję. Do czasu naprawy urządzeń i zagwarantowania bezpieczeństwa ruchu kolejowego oraz drogowego, zgodnie z przepisami prawa, wprowadzono ograniczenie prędkości jazdy pociągów przez przejazd do 20 km/h.

W Małopolsce, w 2023 r. miało miejsce 11 wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych. Jedna osoba zginęła na przejeździe w miejscowości Uniejów Kolonia, w powiecie miechowskim, gdy kierowca zignorował czerwone światło sygnalizatora i wjechał na przejazd wprost pod nadjeżdżający pociąg. Oprócz wypadków, w województwie małopolskim w ubiegłym roku doszło również do ponad 700 sytuacji potencjalnie niebezpiecznych z winy kierowców, w Woli Rzędzińskiej – do 9 przypadków sytuacji niebezpiecznych.

W kampanii „Bezpieczny przejazd”, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. nieustannie apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności na przejazdach. Przypominają, że ignorowanie znaku stop, czerwonego światła, omijanie rogatek to prowokowanie tragedii. A rozsądek i korzystanie z informacji na żółtych naklejkach umieszczonych na przejazdach może uratować życie. W sytuacji kryzysowej można skorzystać z „żółtych naklejek”, które znajdują się na napędach rogatek lub na krzyżu św. Andrzeja. Od 2018 roku każdy przejazd w Polsce, zarządzany przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., jest dodatkowo oznakowany. Żółte naklejki posiadają trzy istotne informacje: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego, numer alarmowy 112 i numer awaryjny.

 

Śmierć na budowie

We wtorek rano (16.01.) dyżurny tarnowskiej komendy otrzymał informację o wypadku w pracy. Wynikało z niej, że 33-letni pracownik firmy budowlanej wykonujący prace przy budowie domu, spadł z dużej wysokości. Na miejsce wypadku dotarli ratownicy medyczni, strażacy z Państwowej Straży Pożarnej z Tarnowa, a także policjanci z Żabna. Niestety nie byli w stanie uratować mężczyzny, wypadek okazał się ze skutkiem śmiertelnym. Ze względu na jego charakter powiadomiono Prokuratora Rejonowego z Tarnowa, a także Powiatowego Inspektora Pracy i Nadzoru Budowlanego. Rozpoczęły się wstępne czynności z udziałem wymienionych, a zebrane dowody, pomogą w prowadzeniu postępowań. Ciało młodego mężczyzny zostało przekazane do Zakładu Patomorfologii tarnowskiego szpitala.