Envifill® Grupy Azoty z międzynarodowymi certyfikatami potwierdzającymi biodegradowalność i kompostowalność
Grupa Azoty S.A. uzyskała certyfikaty wskazujące na zgodność granulatów envifill® z normą EN-13432, potwierdzające tym samym ich biodegradowalność i kompostowalność. Oznacza to, że produkty mogą być kompostowane w przemysłowych kompostownikach oraz, że ulegają całkowitej biodegradacji w kompostownikach przydomowych. Produkty uzyskały również znak Seedling przyznawany wyłącznie materiałom nadającym się do kompostowania.
Otrzymane certyfikaty są bardzo istotne z punktu widzenia sprzedaży granulatów na poszczególne rynki, ponieważ linia polimerów envifill® jest dedykowana do wytwarzania produktów tzw. jednorazowych, czyli np. zrywek foliowych, rękawic ochronnych, opakowań jednostkowych, worków na bioodpady. Tego typu produkty stanowią obecnie największy procent odpadów, zalegają na składowiskach.
Stosując np. worki na bioodpady wykonane z granulatów envifill® F nie ma konieczności opróżniania ich przed wrzuceniem na kompost przydomowy czy do bioodpadów – worek rozłoży się bez śladu w przeciągu kilkunastu dni.
Linia biopolimerów envifill® powstała w 2022 roku w oparciu o opracowaną w Tarnowie w Grupie Azoty technologię otrzymywania skrobi termoplastycznej. Produkty envifill® dedykowane są do przetwórstwa w technologii wytłaczania, wtryskiwania oraz do innych technologii, w tym technologii druku 3D.