Tarnów
Gołębie, kury i króliki w Arenie Jaskółka
W Arenie Jaskółka Tarnów odbyła się III wystawa gołębi rasowych, drobiu ozdobnego oraz królików rasowych. Organizatorem wystawy, które pozwoliło zwiedzającym poznać fascynujący świat gołębi, drobiu ozdobnego i królików rasowych był Tarnowski Związek Hodowców Gołębi Rasowych i Drobnego Inwentarza, reaktywowany po 100 latach.
Okazuje się, że tradycje hodowli w Tarnowie są wyjątkowe i datują się na początek XX wieku. Bowiem 28 i 29 września 1902 roku zorganizowano w Tarnowie pierwszą wystawę drobiu, królików i gołębi. Wystawa odbyła się na terenie ogrodu miejskiego (dzisiejszy Park Strzelecki) w specjalnie wybudowanym na to wydarzenie pawilonie. Wówczas wystawa zgromadziła 40 wystawców, którzy zaprezentowali 527 kur, gołębi i królików. Komitetem organizacyjnym wystawy kierował wtedy prof. Tadeusz Czaykowski, z inicjatywy, którego dwa lata później powstało w Tarnowie Towarzystwo Hodowców Drobiu.
Ci, którzy przyszli do Areny Jaskółka w dniach 18-19 listopad 2023 r. na pewno nie żałowali, bowiem mogli obejrzeć różnorodność ras gołębi, drobiu i królików - od tych popularnych po te rzadko spotykane, profesjonalne oceny i konkursy, które pozwolą poznać najpiękniejsze i najlepiej utrzymane zwierzęta. Chętni mieli możliwość spotkania z hodowcami i ekspertami, którzy chętnie dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem. Do III Tarnowskiej Wystawy Gołębi Rasowych, Drobiu Ozdobnego oraz Królików Rasowych zgłoszono w sumie 1387 egzemplarzy praktycznie z całej Polski. Wśród nich było 471 sztuk gołębi, 416 sztuk drobiu i 500 sztuk królików, które oceniało 30 sędziów w tym również ze Słowacji, bo z tego kraju przybyli też hodowcy ze swoim dorobkiem hodowlanym. Dla miłośników zwierząt to wyjątkowa okazja do zanurzenia się w pasjonującym świecie hodowli i spotkania z innymi pasjonatami. – Tarnowska wystawa spośród wielu podobnych wystaw organizowanych w Polsce jest drugą, co do wielkości, jeśli chodzi o liczbę przedstawionych eksponatów. Ta wystawa ma przede wszystkim walor edukacyjny i służy promocji ras hodowanych w okolicach Tarnowa, powiecie tarnowskim. To, co widzimy na wystawie, jest wynikiem ciężkiej pracy hodowlanej i to w bardzo długim okresie, bo te rasy prezentowane, kształtowały się na przestrzeni stu, a nawet dwustu lat. Hodowcy, wkładając przez wiele, wiele lat ciężką pracę chcą się tymi egzemplarzami pochwalić, a także zaszczepić zainteresowanie hodowlą młodsze pokolenie – mówi Marek Rzepka, prezes Tarnowskiego Związku Hodowców Gołębi Rasowych i Drobnego Inwentarza, podkreślając ogromne sukcesy tarnowskich hodowców, co najlepiej obrazuje liczba zwycięskich tytułów uzyskiwanych na podobnych wystawach. Na zakończenie tarnowskiej wystawy wręczono nagrody za osiągnięte sukcesy hodowlane.