Tarnowscy artyści w galerii muzealnej

Łukasz Jewuła  – „…lub w cieniu”

W poniedziałek 8 listopada odbył się kolejny wernisaż w ramach cyklu „ tarnowscy artyści w galerii muzealnej”. Tym razem swoje prace zaprezentował Łukasz Jewuła, absolwent tarnowskiego Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych oraz Studium Nauczycielskiego w Tarnowie o specjalności wychowanie plastyczne. Studiował także historię sztuki, z czego po kilku latach zrezygnował mając na uwadze, że bardziej od teorii interesuje go aktywne działanie. Malarz, rysownik, grafik, plakacista, instalator. Twórca logotypów i opraw graficznych dla wielu wydarzeń, instytucji, przedsiębiorstw. Zajmuje się również scenografią teatralną, mozaiką artystyczną i medalierstwem. Należał do nieistniejącej dzisiaj grupy plastycznej „TA” (Tarnowscy Artyści), która zrzeszała artystów profesjonalistów i amatorów (w sumie ponad 30 osób). Ich prace wystawiane były w końcówce lat 80. i na początku 90. ubiegłego stulecia w Towarzystwie Przyjaciół Ziemi Tarnowskiej przy ul. Wałowej 10. Od lat regularnie uczestniczy w Salonach Wiosennych organizowanych przez Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie. W jego malarstwie dominują pejzaże oraz rzadko dziś podejmowane tematy rodzajowe. Rysunki to przede wszystkim ilustracje do wydawnictw jak i formy satyryczne. Plakaty, to kolejna dziedzina twórczości, której przykłady znajdują się w zbiorach Muzeum Plakatu w Wilanowie, Muzeum Narodowym w Przemyślu i Muzeum Okręgowym w Tarnowie. Jego prace malarskie i mozaiki występują w kolekcjach prywatnych. Uzupełnieniem różnorodnych artystycznych zainteresowań jest teatr lalek.

Artysta o sobie: - W moim malarstwie realizuję rzadko dziś podejmowane tematy rodzajowe. Pozostaję wierny sztuce figuratywnej, ale pejzaże czy martwe natury, jako pretekst do odrobiny szaleństwa kolorem i formą też wchodzą w zakres moich zainteresowań. Rysunki to przede wszystkim ilustracje do małych form poetyckich, wydawnictw jak i „szkice” satyryczne. Nie stronię od rysunkowego czy malarskiego komentarza na tematy dzisiejszej rzeczywistości, lecz nie ma w tym akcentów za lub przeciw. Rzeczywistość skrzecząca.  

Wystawa będzie czynna do 3 listopada 2023 r. Kuratorką wystawy jest Bożena Szczupak – kustosz w Muzeum Okręgowym w Tarnowie