Roztoka gmina Zakliczyn

Prace konserwatorskie na cmentarzu wojennym 

Wykonane zostaną prace konserwatorskie na cmentarzu wojennym z I wojny światowej nr 287 w Roztoce. Gmina Zakliczyn pozyskała na ten cel blisko 125 tys. zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Cmentarz wojenny nr 287 w Roztoce jest miejscem pochówku 34 żołnierzy armii austro-węgierskiej, poległych w walkach w lutym i marcu 1915 roku. Cmentarz znajduje się w północno-wschodniej części Roztoki, u stóp wzgórza, około 400 m od drogi wojewódzkiej nr 980. Spoczywa na nim 34 żołnierzy armii austro-węgierskiej z kilku pułków piechoty liniowej oraz z Cesarskiego Pułku Strzelców Tyrolskich, poległych lub zmarłych podczas ciężkich walk stoczonych z Rosjanami w lutym 1915 roku na linii Dunajca. Cmentarz został założony według projektu architekta Roberta Motki, na planie prostokąta o powierzchni 144 m2. Głównym elementem cmentarza jest kamienno-betonowy krzyż na stopniowanym postumencie, umieszczonym na obniżonym odcinku muru na wprost wejścia. W murze poniżej postumentu znajduje się wnęka z datą „1915”. Nagrobki w formie zwężających się ku górze betonowych postumentów, zwieńczonych żeliwnymi krzyżami maltańskimi z motywem wieńca laurowego. Cmentarz jest wpisany do rejestru zabytków.  Jego aktualny stan wymaga niezwłocznych działań konserwatorskich, gdyż ostatni raz remont generalny obiekt przeszedł w 1988 roku. Planowane teraz prace przy odnowie cmentarza polegać będą głównie na remoncie muru z krzyżem pomnikowym i słupów ogrodzenia, remoncie cokołów nagrobnych i krzyży nagrobnych oraz konserwacji furtki i odtworzeniu metalowego ogrodzenia.

Pozyskane przez samorząd dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwocie blisko 125 tys. zł stanowić będzie 80 procent wartości tego przedsięwzięcia.