Gmina Tarnów

Pamiętają o Wyklętych

Każdego roku, 1 marca, obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny.

Na grobach żołnierzy niezłomnych wiązanki kwiatów złożyli i zapalili znicze przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych gminy Tarnów. Na cmentarzach w Woli Rzędzińskiej, w Zbylitowskiej Górze oraz w Tarnowie – Krzyżu spoczywają żołnierze wyklęci z terenu gminy Tarnów: m.in. Bronisław Cielocha, Mieczysław Cielocha, Stanisław Kiełbasa i Jan Jandziś. Hołd temu ostatniemu w Zbylitowskiej Górze oddali poseł RP Anna Pieczarka, wójt Grzegorz Kozioł, przewodnicząca Rady Gminy Tarnów Wiesława Mitera, historyk i regionalista Adam Ryba oraz sołtys i radny Zbylitowskiej Góry Piotr Rybski. Kwiaty pamięci złożono również w Tarnowie – Krzyżu. Na tej nekropolii spoczywają Stanisław Kiełbasa i Mieczysław Cielocha, w Woli Rzędzińskiej natomiast Bronisław Cielocha. -Ich tragiczne losy były przemilczane przez lata, dziś natomiast przypominamy dramat ludzi, którzy tuż po II wojnie światowej niezłomnie, do końca, nierzadko aż do śmierci, walczyli o Polskę. Głośno mówimy o nich – Bohaterowie - mówi wójt, Grzegorz Kozioł.

Przypomnijmy, wiosną 1945 roku na terenie Polski w konspiracji pozostawało około 100 tys. żołnierzy, którzy podjęli walkę z okupantem sowieckim. Byli oni najczęściej związani ze strukturami Narodowych Sił Zbrojnych i Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Poległo lub zostało zamordowanych wówczas blisko 20 tysięcy żołnierzy. Byli oni torturowani, przetrzymywani w nieludzkich warunkach lub zamykani w obozach pracy. Również w Tarnowie zapadały i były wykonywane na nich wyroki śmierci.