Powiatowe Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 

Ich walka nie była daremna

Ich walka była przegrana, ale nie daremna. Powiatowe Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Kąśnej Dolnej, niezwykłe wydarzenie upamiętniające tych, którzy walczyli o niepodległość naszej Ojczyzny, zorganizował samorząd Powiatu Tarnowskiego we współpracy z Zespołem Szkół Licealnych i Technicznych w Wojniczu.

Jak podkreślił starosta tarnowski Jacek Hudyma 1 marca obchodzimy wyjątkowe święto, które przypomina historie osób walczących o naszą wolność, o wartości i o to, co jest dla nas ogromnie ważne. - Żyli w ogromnie trudnych i odpowiedzialnych czasach. Walcząc z okupantem najpierw niemieckim, a później sowieckim mieli świadomość, że zagrożone są również ich rodziny. Naszą rolą jest przypominanie o ich nierównej walce. Ogromnie się cieszę, że w dzisiejszej uroczystości tak licznie uczestniczy młodzież, bo to jest gwarancja, że będzie kontynuowana nasza historyczna misja – mówił starosta Jacek Hudyma.

Okolicznościowe przemówienia wygłosili również poseł na Sejm RP Anna Pieczarka, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Wojciech Skruch i zastępca dyrektora IPN w Krakowie dr Michał Wenklar, a dyrektor tarnowskiej delegatury Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego Piotr Łosiński odczytał list od wicepremiera oraz ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza. Obecni na tym wydarzeniu byli ponadto wicestarosta tarnowski Roman Łucarz, etatowy członek zarządu Tomasz Stelmach, były starosta i wieloletni poseł Michał Wojtkiewicz, wiceprzewodnicząca RPT Ewa Kubisztal wraz z radnymi powiatowymi – Aliną Barbachen, Zbigniewem Karcińskim, Michałem Mitorajem i Tomaszem Schabowskim, wójtowie i burmistrzowie, a także przedstawiciele różnych jednostek organizacyjnych z Tarnowa i powiatu tarnowskiego oraz służb mundurowych. Montaż słowno-muzyczny pt. "Pośród cieni historii" przedstawili uczniowie Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych w Wojniczu. Wręczono także nagrody dla zwycięzców konkursu graficznego "Żołnierze Niezłomni - portret bohatera".

Konkurs ten to już tradycja szkoły w Wojniczu. Ogłaszany jest każdego roku przed Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tegorocznej edycji nadesłano 30 prac, przedstawiających historię polskiego państwa podziemnego. Pieśni patriotyczne zaprezentował chór męski z Mikołajowic.

 

                Nocny bieg pamięci

Ponad 350 uczestników wzięło udział w jubileuszowym „X Nocnym Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych im. cc płk. Adama Boryczki” zorganizowanym przez Stowarzyszenie ,, Inicjatywy Społeczne Wierzchosławice ". Celem wydarzenia było uczczenie pamięci osób, które walczyły o wolną i niepodległą Polskę, a równocześnie okazją do integracji środowiska biegaczy. Uczestnicy biegu, który rozpoczął się 7 marca br. mieli do pokonania dystans 10 311 metrów, co symbolizuje liczbę dni, która minęła od dnia 6 września 1939 r., kiedy Adam Boryczko wyszedł z domu na wojnę, do 29 listopada 1967, kiedy opuścił komunistyczne więzienie. Patronem imprezy jest pochodzący z Wierzchosławic Adam Boryczka pseudonim „Tońko” żołnierz Września 1939, cichociemny, który skoczył z samolotu na teren Polski w nocy z 8 na 9 kwietnia 1942 r. Od 1944 r. był zastępcą dowódcy i dowódcą 6 Wileńskiej Brygady AK. Szef Oddziału III Komendy Okręgu Wilno AK. Od końca 1947 kurier Delegatury Zagranicznej WiN. Aresztowany przy próbie przekroczenia granicy PRL w połowie czerwca 1954. 21 maja został skazany na karę śmierci, zamienioną na karę dożywotniego więzienia. Opuścił je dopiero w 1967 r.