10-lecie działalności Fundacji Klikowska Ostoja Polskich Koni

W kierunku rozwoju hodowli i użytkowania koni

Dziesięć lat minęło od chwili, kiedy 31 marca 2014 roku w sali kongresowej Instytutu Zootechniki Państwowego Instytutu Badawczego w Balicach, 31 Fundatorów podpisało akt notarialny powołujący Fundację „Klikowska Ostoja Polskich Koni” z siedzibą w Tarnowie-Klikowej, w obiektach byłego Państwowego Stada Ogierów, wydzierżawionych od ówczesnej Agencji Nieruchomości Rolnych przez Małopolski Związek Hodowców Koni. Inicjatorami utworzenia Fundacji był: Małopolski Związek Hodowców Koni w Krakowie oraz Polski Związek Hodowców Konia Huculskiego. Od początku działalności Fundacja prowadzi działalność hodowlaną, edukacyjną i oświatową. Ze szczególną uwagą pielęgnuje tradycje hodowli i użytkowania koni, w tym rodzimych, polskich ras. Przez kolejne lata działalności Fundatorzy dokładali wszelkich starań, nie szczędząc sił i środków finansowych, by poprawić estetykę i bezpieczeństwo obiektu. 

W okresie działalności Fundacji prowadzono punkt kopulacyjny, w którym ogiery pokryły około 300 klaczy, prowadzony jest trening zaprzęgowy klaczy ras szlachetnych w ramach Zakładu Treningowego. Podczas imprez hodowlanych, hodowlano-promocyjnych i innych współorganizowanych i organizowanych w tym czasie przez Fundację i Małopolski Związek Hodowców Koni w Krakowie zaprezentowano publiczności ponad 6600 koni. Każdego roku odbywają się wydarzenia o charakterze hodowlano-rekreacyjno-edukacyjnym organizowane przez MZHK i Fundację. To przede wszystkim imprezy cykliczne – czempionaty i wystawy koni, wśród nich Ogólnopolski Młodzieżowy Czempionat Koni Rasy Huculskiej, Regionalny Czempionat Hodowlany Koni Rasy Małopolskiej – Święto Konia Małopolskiego, Regionalny Czempionat Hodowlany Koni Rasy Śląskiej i Polski Koń Zimnokrwisty, a także aukcja ogierów zimnokrwistych czy uznawanie ogierów rasy huculskiej. Podczas nich rozgrywane są amatorskie konkursy powożenia zaprzęgami, a dla publiczności przygotowywane pokazy i prezentacje koni. Takim konkursom zawsze towarzyszył profesjonalny komentarz na temat zasad ich rozgrywania, a także budowy, funkcji i pochodzenia poszczególnych pojazdów, ras koni użytkowanych w prezentowanych zaprzęgach czy historycznego znaczenia i pochodzenia zaprzęgów, ale też strojów regionalnych, w których występują powożący i luzacy. Należy zaznaczyć, że konkursy zaprzęgów cieszą się coraz większą popularnością.

Innym ważnym dla hodowli i krzewienia kultury hodowlanej wydarzeniem jest organizowana corocznie, też wspólnie z MZHK w Krakowie, Klikowska Parada Konna, która gromadzi tysiące ludzi – nie tylko hodowców, ale i osób niezwiązanych z hodowlą, ciekawych i otwartych na wydarzenia w regionie, szukających rozrywki. Działalność Fundacji obejmowała też prowadzenie pensjonatu dla koni, opiekę nad kolekcją zabytkowych pojazdów konnych, ochronę przyrody poprzez konserwację i pielęgnowanie terenów zielonych w ośrodku oraz zagospodarowanie terenów rolnych, organizację spotkań i pogadanek dla dzieci ze szkół podstawowych i średnich połączonych z ogniskiem, a także udostępnianie obiektu na wydarzenia organizowane przez Straż Pożarną czy spotkania organizacji paramilitarnych. Jak ocenia Zenon Podstawski, prezes Fundacji Klikowska Ostoja Polskich Koni, minione 10 lat to bardzo dużo ciężkiej pracy, sporo utrudnień często świadomie robionych przez ludzi, którym Fundacja z różnych przyczyn nie odpowiadała. 

- Być może był zamysł, by Klikową przejąć, sprywatyzować, na tym terenie postawić osiedle i na tym zarobić. Zastaliśmy tutaj piękny obiekt, który próbujemy zagospodarować z każdym rokiem coraz lepiej. Doposażyliśmy go w niezbędna halę do treningu koni, których chcemy dokupić jeszcze więcej by rozwijać działalność. Na pewno chcemy iść w kierunku jeszcze większego otwarcia Fundacji na miasto Tarnów, bo do tej pory była dziwna izolacja. Tymczasem wszystko, co robiliśmy było związane z uatrakcyjnieniem Tarnowa dla jego mieszkańców, a także z przyjezdnych niemal z całej Polski. W sumie przez te 10 lat Klikową odwiedziło prawie 100 tys. osób uczestnicząc w różnego rodzaju wydarzeniach, zaprezentowano blisko 7 tys. koni z 12 województw w kraju. Fundacja jest znana też poza granicami pod nazwa Klikowa koło Tarnowa, bądź Fundacja Klikowa w Tarnowie dzięki organizowanemu czempionatowi koni arabskich. I taki kierunek chcemy obrać na przyszłość – podkreśla prezes Zenon Podstawski. Zarząd Fundacji chce jeszcze mocniej współpracować z miastem realizując wspólnie duże projekty. - Jest pomysł na utworzeniu klas o profilu hodowli i użytkowania koni w Zespole Szkół Ekonomiczno - Ogrodniczych w Gumniskach, która ma bogate tradycje rolnicze. Na terenie Fundacji szkoła miałaby zaplecze do praktycznej nauki zawodu dla przyszłych absolwentów – dodaje Zenon Podstawski, życząc dalszego rozwoju Fundacji i aby pojawili się nowi darczyńcy i sponsorzy, którzy pomogą realizować zapisane cele. Z przebiegu uroczystości, którą zaszczyciła tak duża liczba zacnych gości zadowolony jest Marek Rzepka, członek zarządu Fundacji, wiceprezes fundatorów. 

 - Wspaniała uroczystość, o czym świadczy tak duża liczba gości, którzy uświetnili tą uroczystość. Miło było usłyszeć skierowane pod naszym adresem pochwały za to, co udało się nam przez te 10 lat zrobić. Czy można było zrobić więcej? Myślę, że jak na nasze możliwości i angażowanie własnych pieniędzy, udało się bardzo dużo zrobić. Ja sam byłem zaskoczony, gdy zaprezentowane zostało podsumowanie 10 letniej naszej działalności. Przed nami kolejne wyzwania, bo chcemy by na terenie obiektu Fundacji było bardziej atrakcyjnie, by ludzie odwiedzający ten ośrodek byli jeszcze bardziej zadowoleni- dodaje Marek Rzepka. 

W uroczystości z okazji 10-lecie działalności Fundacji uczestniczyli m.in. minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski, wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar, dyrektor Instytutu Zootechniki – Państwowego Instytutu Badawczego Tomasz Jacek, dyrektor Małopolskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Michał Chwastek, dyrektor Oddziału Terenowego KOWR w Krakowie Marcin Kobuszewski, prof. dr. hab. inż. Kazimierz Kosiniak-Kamysz, przedstawiciele władz samorządowych Tarnowa, fundatorzy, hodowcy i miłośnicy koni.

- Podtrzymywanie i rozwijanie hodowli koni, umiłowanie dla regionalnych tradycji i zwyczajów, a także ich ochrona – to zadania, które Klikowska Ostoja Polskich Koni postawiła sobie, jako swoiste drogowskazy. Tym samym włącza się ona także w popularyzowanie szacunku właśnie dla niematerialnego dziedzictwa regionu. Gratuluję obchodzonego święta i życzę wytrwałości w rozwijaniu Fundacji – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar. Za działalność społeczną i za wkład w rozwój hodowli koni w Polsce Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda uhonorował dwóch członków Fundacji Srebrnymi Krzyżami Zasługi. Otrzymali je Wojciech Krzyżak, przedsiębiorca z Porąbki Iwkowskiej, fundator Fundacji, który od początku jest mocno zaangażowany organizacyjnie i finansowo, hodowca koni oraz Teresa Pracuch, dyrektor Małopolskiego Związku Hodowców Koni w Krakowie. W imieniu prezydenta odznaczenia wręczył wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar. - Niech przyznane odznaczenia staną się dla Państwa źródłem satysfakcji. Niech będą także inspiracją do dalszych działań – gratulował wojewoda Klęczar. Wręczono także złote i srebrne odznaczenia Fundacji osobom zasłużonym dla jej rozwoju.

Klikowa z dnia na dzień pięknieje i w przyszłości ma szansę stać się wyjątkowym obiektem do realizacji dużych wydarzeń hipicznych – i nie tylko – w Polsce południowej. W tym roku hodowców i miłośników koni czekają kolejne imprezy hodowlane, jeździeckie i zaprzęgowe.

W sobotę, 8 marca odbędzie się XIII Pokaz Ogierów Hodowlanych. Na kwiecień (15-16) i październik (16-17) zaplanowano uznawanie ogierów rasy huculskiej oraz zasadniczą próbę dzielności koni tej rasy. 18 maja przewidziano natomiast Święto Konia Zimnokrwistego oraz XIII Wojewódzki Czempionat Hodowlany Koni Rasy Polski Koń Zimnokrwisty. W czerwcu na terenie stadniny odbędą się aż trzy wielkie imprezy. Będą to: Ogólnopolski Młodzieżowy Czempionat Koni Rasy Huculskiej Szlakiem Konia Huculskiego (8 czerwca), Święto Konia Małopolskiego połączone z XVIII Regionalnym Czempionatem Hodowlanym Koni Rasy Małopolskiej (21-22 czerwca) oraz XII Małopolskie Mistrzostwa w Powożeniu Zaprzęgami Konnymi (28-29 czerwca). Na początku wakacji (5-6 lipca) odbędzie się Czempionat Arabski z udziałem koni z hodowli krajowej i zagranicznej, dwa tygodnie później (20 lipca) Tarnów gościł będzie uczestników kwalifikacji do VIII Mistrzostw Polski Koni Rasy Huculskiej. W drugi weekend września (13-14) odbędzie się już XI Klikowska Parada Konna i XVI Wojewódzki Czempionat Hodowlany Koni Rasy Śląskiej. W środę, 24 września w Klikowej odbędzie się natomiast polowa próba wierzchowa lub zaprzęgowa koni rasy konik polski. W październiku jeszcze wystawa - aukcja ogierów zimnokrwistych (3 października) i na zakończenie sezonu jeździeckiego widowiskowa impreza Tarnowski Hubertus 12 października.