Radlna gmina Tarnów
Renowacja zabytkowego dworu
Dwa lata temu gmina Tarnów została właścicielem dworu w zespole dworsko-gospodarczo-parkowym w Radlnej, którego powstanie datowane jest na lata 80. XIX w. Dwór to kiedyś duma miejscowości, obecnie zdewastowany, zniszczony budynek, czekający na renowację. Takie też są plany samorządu. Po zakupie obiektu wraz z działką o powierzchni ponad jednego hektara samorząd gminny będzie chciał w przyszłości przywrócić mu dawny blask, ma on służyć celom publicznym.
-O dokładnym przeznaczeniu zabytku po konsultacjach zadecydują mieszkańcy wraz z radnymi gminy Tarnów – dodaje wójt. Aby zabezpieczyć budynek przed dalszą degradacją konieczny jest remont dachu. Będzie to możliwe dzięki dofinansowaniu pozyskanemu przez gminny samorząd aż 98% potrzebnych środków! Pieniądze pochodzą z drugiej edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Właśnie podpisano umowę z wykonawcą. -Prace przy dachu oraz przy wymianie rynien i rur spustowych dworu w Radlnej potrwają do końca 2025 r. Całkowity koszt zadania wynosi niemal 484 tys. zł – informuje wójt, Grzegorz Kozioł. Dwór wizualnie odwołuje się do tradycji włoskiej willi renesansowej, historycznie to dwór księcia Sanguszki. Budynek parterowy, z cegły. Okna w dekoracyjnych ramach. Taras poprzedzony jest kamiennymi schodami. Wokół dworu rozciąga się ogród, w opowieściach najstarszych mieszkańców kiedyś przepiękny, obecnie bardzo zaniedbany. Szczegółowo budowa dworu opisana jest m.in. w książce Piotra Libickiego Dwory i pałace wiejskie w Małopolsce i na Podkarpaciu. Ponadto dwór wpisany jest do rejestru polskich zabytków nieruchomych. Temat przejęcia zabytkowego dworu przez gminę Tarnów raz po raz powracał na zebraniach wiejskich w sołectwie. Mieszkańcy dopominali się, aby samorząd zadbał o obiekt. -Dla naszej społeczności to sprawa priorytetowa. Dwór jest dumą miejscowości. Wielokrotnie, podczas zebrań wiejskich, zwracałem się do wójta, aby zadbał o jego renowację. Cieszę się, że jest na to szansa - mówi sołtys Radlnej, Wacław Senderak.
Negocjacje cenowe w sprawie zakupu dworu trwały już od 2017 r. Były trudne i długotrwałe, ale jak się okazuje – skuteczne, gdyż całość udało się nabyć za okazyjną kwotę niespełna 150 tys. zł. Dworek odkupiono od Związku Męskiej Młodzieży Przemysłowej i Rzemieślniczej w Krakowie. W 2023 i 2024 roku opracowano pełną dokumentację budowlano-konserwatorską wraz z uzyskaniem pozwolenia konserwatorskiego decyzją Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie. Prace niemal w stu procentach sfinansowała dotacja od Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie oraz z pierwszej edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków