Narodowe Święto Niepodległości w gminie Skrzyszów

Otwarcie ścieżki historycznej 

Uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości w gminie Skrzyszów odbyły się 11 listopada w Szynwałdzie, na Świniogórze. Podczas wydarzenia otwarta została ścieżka historyczna związana z działalnością na tym terenie batalionu „Barbara”, która przybliży losy żołnierzy walczących o wolną Polskę.  

Po złożeniu kwiatów i apelu pamięci pod pomnikiem ofiar I i II wojny światowej w Szynwałdzie, zgromadzeni udali się do kościoła MB Dobrej Rady w Szynwałdzie na Świniogórze, gdzie odprawiona została Msza święta. Tu też na pobliskim placu przed dawną szkołą odbyła się dalszą część obchodów związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości oraz 80. rocznicę akcji „Burza”.

Przybyli m.in. wicemarszałek Małopolski Ryszard Pagacz, radni Powiatu Tarnowskiego Tomasz Bień i Józef Gądek, wójt gminy Skrzyszów Marcin Kiwior, przewodniczący rady Gminy Skrzyszów Piotr Kiwior wraz z radnymi, przedstawiciele służb mundurowych, sołtysi, druhny i druhowie OSP oraz mieszkańcy gminy. - Chcemy Polski niepodległej, abyśmy tam mogli urządzić życie lepsze i sprawiedliwsze dla wszystkich – tymi słowami marszałka Józefa Piłsudskiego, wójt gminy Skrzyszów Marcin Kiwior przywitał wszystkich zgromadzonych.

– Dziś nasza Ojczyzna jest wolna i nowoczesna, dziś każdy z nas z biało-czerwonym sercem świętuje i rozumie podniosłość tego dnia. Szczególnie mocno te słowa wybrzmiewają 11 listopada, kiedy obchodzimy kolejne rocznice odzyskania niepodległości. Dziś mija 106 lat od tamtych wydarzeń. To chwila, aby przywołać bohaterów tamtych trudnych czasów: Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego. To doskonały moment, aby szerzej spojrzeć na rozwój naszej państwowości od czasów zamierzchłych. Nie byłoby, bowiem w pełni europejskiej i nowoczesnej Polski, gdyby nie mądrość i przenikliwość naszych przodków w kolejnych pokoleniach- mówił włodarz gminy. – Dziś możemy dumnie wypinać pierś, jako państwo dynamicznie rozwijające się i demokratyczne, w którym szanuje się odmienne przekonania. Warto o tym mówić, zwłaszcza w tych niepewnych czasach, gdy do Europy wróciła wojna, a stabilizacja i pokój przestały być pewnością. Takie czasy wymagają dalekowzroczności, dialogu i jedności. Polska nie może należeć do tych czy innych. Polska musi być nasza, wspólna – dodał, podkreślając duże zaangażowanie społeczne wielu mieszkańców gminy, które jest przykładem miłości i szacunku dla Ojczyzny, tej małej lokalnej, ale też tej dużej-Polski. Podczas wydarzenia otwarta została ścieżka historyczna, która prowadzi przez osiem punktów szlakiem Batalionu „Barbara”. Każda z tablic wprowadza w świat partyzantów, którzy w otaczających gminę lasach ukrywali się przed niemieckim okupantem, aby móc walczyć za ojczyznę. Batalion „Barbara” na początku sierpnia 1944 r. stacjonował w szynwałdzkich lasach na Świniogórze. To tu, w trudno dostępnych miejscach, partyzanci przechodzili szkolenia z obsługi broni, planowali akcje dywersyjne oraz odpoczywali od wydarzeń wojennych. Partyzanci napotkali życzliwość miejscowej ludności, która była zaangażowana w ruch oporu, w działalność właśnie w Armii Krajowej. Pomysłodawczynią powstania ścieżki upamiętniającej działalność Batalionu „Barbara” na terenie gminy Skrzyszów jest Barbara Czarnik, wnuczka członka ruchu oporu. Podczas wydarzenia pokazany został zrekonstruowany obóz partyzancki wraz z pokazem broni. Odbyła się też lekcja pieśni patriotycznych. Z okolicznościowym programem artystycznym wystąpili uczniowie szkoły podstawowej w Szynwałdzie.