Gmina Tarnów

Podniosłe i radosne świętowanie niepodległości

Z uroczystą Mszą świętą w intencji Ojczyzny, pośmiertnym wręczeniem aktu mianowania na stopień majora Wojska Polskiego dla ks. kapitana Walentego Mroza kapelana Bitwy Warszawskiej 1920 r., wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych i występami gwiazd – w taki sposób gmina Tarnów świętowała 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Na uroczystości do Koszyc Wielkich przybyły tłumy mieszkańców całej gminy Tarnów, regionu i sąsiedniego Tarnowa.

Wydarzenie, w asyście pocztów sztandarowych OSP i szkół, rozpoczęła Msza święta w intencji Ojczyzny w hali widowiskowo – sportowej w Koszycach Wielkich. Przewodniczył jej biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej Stanisław Salaterski, który w homilii przybliżył postać ks. Walentego Mroza. -Wspominamy dziś niezwykłą postać, człowieka żyjącego w latach 1889 – 1968, który, tak jak nauczał nas Chrystus, miłował i służył. Miłował Boga i bliźniego, a Ojczyźnie służył. Ludzie, którzy go znali wspominają go, jako człowieka z przysłowiowym sercem na dłoni, jako obrońcę wielu osób. Jego postać pokazuje nam – współczesnym, że można miłować i służyć w różnych czasach, szanować Ojczyznę, gdziekolwiek jesteśmy. Tego rodzaju napis widnieje na grobowcu ks. Walentego Mroza na cmentarzu w Woli Rzędzińskiej, z której pochodził. Warto na niego spojrzeć i mocno się nad tymi słowami zastanowić – mówił ks. biskup.

Oficjalne obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się od odśpiewania Hymnu Rzeczypospolitej Polskiej. Następnie prowadzący wydarzenie poseł Anna Pieczarka oraz radny Rady Miejskiej w Tarnowie Maciej Aleksander powitali gości wydarzenia. Obecni byli: władze gminy Tarnów z wójtem Grzegorzem Koziołem, zastępcą Sławomirem Wojtasikiem oraz sekretarz Anetą Błyskal, członkowie zarządu powiatu tarnowskiego Tomasz Stelmach i Mariusz Tyrka, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Tarnowskiego Ewa Kubisztal, radna powiatowa Alina Barbachen, przewodnicząca Rady Gminy Tarnów Wiesława Mitera wraz z radnymi gminy. Uczestnikami uroczystości byli również przedstawiciele służb mundurowych, sołtysi, dyrektorzy szkół, członkowie OSP, a także prezesi Klubów Seniora i przedstawiciele Kół Gospodyń Wiejskich, wśród których rolę gospodarzy pełniło KGW „Malwa” z Koszyc Wielkich.

Pośmiertnego wręczenia aktu mianowania na stopień majora Wojska Polskiego dla ks. kapitana Walentego Mroza – kapelana Bitwy Warszawskiej 1920 r., po krótkim wstępie historyka i znawcy regionu Adama Ryby, dokonał dowódca 1 Batalionu Zmechanizowanego 15 Brygady Zmechanizowanej Andrzej Seweryniak, a odebrał go przedstawiciel rodziny - Władysław Karczmarczyk z Woli Rzędzińskiej. Okolicznościowe przemówienie do uczestników Narodowego Święta Niepodległości w Koszycach Wielkich skierował wójt Grzegorz Kozioł. -Naszym obowiązkiem i powinnością jest pamiętać o przodkach, dzięki którym żyjemy w wolnej Polsce. 11 Listopada to święta data w historii naszego kraju, to koniec najdłuższej wojny i niewoli, trwającej w sumie 123 lata. W owych czasach żołnierzami było całe zjednoczone społeczeństwo. Dziś także nasz niemal 40 milionowy naród powinien umieć się zjednoczyć ponad podziałami w interesie państwa polskiego. I winien jest pamięć tym, którzy za wolną Ojczyznę oddali to, co najcenniejsze – swoje życie – mówił. Po części oficjalnej przyszedł czas rodzinne i radosne świętowanie. Była inscenizacja „Droga do Niepodległości” w wykonaniu Bractwa Historycznego „Wataha Rycerska”, koncert chóru Clave de sol ze Szczucina, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych a także poczęstunek bigosem i gulaszem, na który, tradycyjnie, zaprosił samorząd gminy Tarnów.

Goście wydarzenia mieli możliwość zakupu i degustacji regionalnych przysmaków: m.in. chleba księdza Jana i wędlin z Błonia, miodu, a także ciast domowych oraz popcornu od szkoły. Była, jak zawsze, loteria fantowa z atrakcyjnymi nagrodami. Następnie z wyjątkowym koncertem wystąpili laureaci popularnych programów telewizyjnych Nikodem Liro i Eliza Gąsiorowska, a gwiazdą wieczoru był zespół Baciary.