Kogeneracja w Brzesku – umowy podpisane
Na początku listopada br., w siedzibie Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, miało miejsce spotkanie, podczas którego podpisano umowę dotyczącą realizacji zadania pod nazwą „Budowa instalacji kogeneracyjnej z agregatami gazowymi kotłem gazowym w MPEC sp z o. o. w Brzesku”. To największa inwestycja w dotychczasowej historii spółki.
W tym ważnym dla rozwoju brzeskiej firmy spotkaniu uczestniczyli burmistrz Brzeska Tomasz Latocha, prezes MPEC Jakub Mamak oraz przedstawiciele konsorcjum wykonawców, czyli prezes Zarządu Energy Solutions Andrzej Mucha i prezes firmy Ferox Energy Systems Krzysztof Tomaszewski.
Przedmiotem umowy jest budowa gazowej instalacji kogeneracyjnej o mocy 2,4 MW, opartej na dwóch silnikach oraz kotle gazowym o mocy w paliwie 2,9M. Na terenie firmy zostanie również zamontowany kocioł biomasowy. Koszt całej inwestycji wyniesie około 18 milionów złotych. Jej realizacja możliwa jest dzięki zawartej z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie (NFOŚiGW) umowie o dofinansowanie i jest jednym z zadań zmierzających do dekarbonizacji spółki i uzyskania efektywności energetycznej brzeskiego systemu ciepłowniczego. Umowa została podpisana w lipcu 2022 roku i była efektem starań zapoczątkowanych przez firmę już dwa lata wcześniej. Na modernizację źródeł ciepła i sporej części samej sieci ciepłowniczej brzeskie MPEC otrzymało wówczas blisko 30 milionów złotych (z czego 14 mln zł w formie dotacji, a 15,6 mln, jako pożyczka). Modernizacja sieci na 11 odcinkach o łącznej długości ponad 4 kilometrów została już przeprowadzona w 90 procentach. Do wykonania pozostały jeszcze prace na dwóch odcinkach, które zostaną zrealizowane już w przyszłym roku.
Wszystkie inwestycje objęte zawartymi umowami wpłyną na sporą redukcję strat ciepła, efektywność energetyczną, dywersyfikację paliw i poprawę jakości powietrza. Efekty tych działań będą w pełni widoczne w 2028 roku.
Przypomnijmy, że 30 września br. w siedzibie Urzędu Miejskiego w Brzesku została podpisana umowa dotycząca dofinansowania jednej z najbardziej spektakularnej inwestycji XXI wieku w gminie Brzesko. Dotację pozyskaną przez Urząd Miejski od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej brzeski samorząd przeznaczy na wykonanie otworu poszukiwawczo-rozpoznawczego wód termalnych w okolicach Pomianowskiego Stoku. Mowa o zadaniu, której koszt wynieść ma blisko 17 milionów złotych, przy około 14-milionowym dofinansowaniu z NFOŚWiGW. Wszystko to może wpłynąć na znaczną poprawę jakości życia obecnych mieszkańców gminy Brzesko i przyszłych pokoleń.