Klikowska Ostoja Polskich Koni

Święto konia zimnokrwistego

Hodowcy najlepszych ogierów zimnokrwistych po raz kolejny przybyli na teren Fundacji Klikowska Ostoja Polskich Koni, aby zaprezentować swoje zwierzęta podczas Święta Konia Zimnokrwistego w ramach XII Wojewódzkiego Czempionatu Hodowlanego Koni Rasy Polski Koń Zimnokrwisty.

Konie zimnokrwiste, to rasy konia domowego silne i masywne, odróżniające się od gorącokrwistych temperamentem i budową. Są zazwyczaj spokojniejsze, mniej ruchliwe i potężniejsze. Są to konie robocze, używane między innymi do prac rolniczych i transportowych, jako konie pociągowe. Zazwyczaj pracują w stępie. Konie zimnokrwiste są prawdopodobnie potomkami konia leśnego z Europy Północnej – zwierzęcia o potężnej budowie, grubej sierści i powolnych chodach. Koń ten przeżył epokę lodową i został udomowiony około 3000 lat temu. W średniowieczu konie te służyły, jako wierzchowce ciężkozbrojnych rycerzy; z biegiem czasu zapoczątkowały rozwój współczesnego konia pociągowego w Europie. Określenie „zimnokrwisty” nie jest przypadkowe. Zwierzęta zaliczane do tej grupy zachowują „zimną krew”, czyli są spokojne i opanowane. W przeciwieństwie do koni gorącokrwistych, które charakteryzują się pobudliwością i łatwo się denerwują lub płoszą. Podczas gdy zwinne i lżejsze konie ciepłokrwiste mają zgrabną i umięśnioną sylwetkę, predyspozycje do sportów wyścigowych i są wykorzystywane głównie do jazdy konnej, konie zimnokrwiste pracują często na pełen etat, jako konie pociągowe i zaprzęgowe. Podczas czempionatu w Klikowej ocenie poddanych zostało łącznie 38 szt. koni w tym 17 szt. ogierów, 21 szt. Klaczy, co pozwoliło na wyłonienie najpiękniejszego konia czempionatu. Komisja w składzie przewodnicząca Barbara Galuba, członkowie: Elżbieta Stygar, Teresa Pracuch dokonała oceny uczestniczących w ocenie koni, analizuje cechy zwierzęcia takie jak: typ rasowy – płciowy, wygląd głowy i szyi (czy są zachowane proporcje i budowa), kłoda (odpowiednio proporcjonalna, głęboka, szeroka, prosta, koń nie jest łękowaty, posiada dobrze umięśniony tył), kończyny przednie i tylne (czy są prawidłowo skątowane, odpowiednio proporcjonalne stawy, budowa kopyt (czy są duże i równe), ruch w stępie i kłusie, wrażenie ogólne (czy koń jest zadbany i wypielęgnowany, wyczesana grzywa, wypielęgnowane kopyta, brak zadrapań i otarć). – Z roku na rok konie, które tutaj oceniamy są coraz lepsze i lepiej przygotowane. Warto też zauważyć, że coraz więcej tych koni hoduje się na południu kraju, wykorzystywane w pracach leśnych, a także w agroturystyce. Mimo swoich rozmiarów są to bardzo spokojne konie z którymi w zaprzęgu można bardzo dobrze pracować. Ze względu na ukształtowanie terenu w niektóre miejsca trudno by było wjechać ciągnikiem, a tymczasem ten koń sobie znakomicie radzie w górach podczas m.in. wyrębu w lesie – mówi Barbara Gałuba, dyrektor Staropolskiego Związku Hodowców Koni w Kielcach.

Efektem pracy komisji było wyłonienie czempionów i wiceczempionów koni rasy zimnokrwistej. Czempionem ogierków rocznych został „Carmel Z”, a wiceczempionem „Eros”. Wśród ogierków dwuletnich czempionem została „Pagon”, który okazał się najlepszym koniem całego pokazu. Wiceczempion to „Mars AWG”. Klacze roczne- czempionka „Uroda”, a wiceczempionka „Fiona”. Klacze dwuletnie- czempionka „Morella”, wiceczempionka” Gratka”. Wystawa w Klikowej to nie tylko okazja do prezentacji najlepszych ogierów, ale również platforma wymiany doświadczeń i wiedzy między hodowcami. Przyczynia się też do zachowania i rozwoju tej cennej rasy, która odgrywa istotną rolę w polskim rolnictwie i kulturze. Wydarzenie przyciąga również wielu miłośników koni, dla których jest to unikatowa okazja do podziwiania najlepszych przedstawicieli rasy. Potwierdza to prezes Małopolskiego Związku Hodowców Koni w Krakowie Grzegorz Kural, który podkreśla, że dopisała mocna stawka koni, świetnie przygotowanych i zaprezentowanych. – Dopisała pogoda, a i nowe atrakcje przyciągnęły do Klikowej wiele osób i to mnie najbardziej cieszy. Bo to jest nie tylko święto hodowców, ale także dla miłośników koni, który mogli tu sympatycznie spędzić czas- dodaje Grzegorz Kural.

Czempionatowi towarzyszyły liczne atrakcje, między innymi: zagroda alpaki, przejażdżki konne czy dmuchany plac zabaw.