Brzesko na rowerze
W pierwszą niedzielę września na placu Kazimierza Wielkiego odbyła się druga edycja Pikniku Ekologicznego „BRZESKO NA ROWERZE” organizowanego przez burmistrza Tomasza Latochę, Urząd Miejski oraz Miejski Ośrodek Kultury. Całe wydarzenie współfinansowane było przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, WFOŚiGW w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej oraz Urząd Miejski w ramach Gminnego Programu Profilaktyki Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii.
Głównym wydarzeniem, wokół którego toczył pięciogodzinny piknik, był Rodzinny Rajd Rowerowy, w którym wzięło udział około 700 osób. Kolejność na mecie nie miała tu żadnego znaczenia. Ważne było wspólne pokonanie całego dystansu. Wszyscy uczestnicy bezpiecznie dotarli do mety, usytuowanej na placu Kazimierza Wielkiego, na którym rozpoczął się wielki piknik ekologiczny, połączony z konkursami, w których należało wykazać się precyzją w jeździe na rowerze. Rajd i konkurencje sportowe nadzorowali przedstawiciele sprawdzonej firmy Kępa Sport z Tarnowa. W „wyścigu żółwi” najlepszy okazał się Wojciech Piwowarski, który w finale wyprzedził kolejno Jana Rogozińskiego, Jakuba Łabno, Karola Barana i Jana Sanockiego. Z torem przeszkód najlepiej uporał się Tomasz Gawin. Drugie miejsce zajął Jakub Hamowski, a na trzecim miejscu rywalizację w tej konkurencji ukończyli Wiktor Braś oraz Ignacy Gawin. Nagrody dla najlepszych wręczał burmistrz Tomasz Latocha.
Na placu Kazimierza Wielkiego znowu stanął Mobilny Serwis Rowerowy „Przerzutka” z Krakowa, zachęcający do skorzystania z możliwości darmowego przeglądu swoich jednośladów. W programie wydarzenia znalazł się ponadto pokaz udzielania pierwszej pomocy przygotowany przez druhów Dziecięcej Drużyny Pożarniczej oraz Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej reprezentujących jednostkę OSP w Jadownikach. Przez cały dzień trwał ekologiczny piknik, a jedną z jego głównych atrakcji były dwa koktajl bike’i – rowery stacjonarne wyposażone w blendery współpracujące z układem napędowym jednośladów.
Sam piknik trwał aż sześć godzin, a skierowany był głównie dla dzieci i młodzieży. To była edukacja na wesoło, prowadzona przez panie z Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego oraz przedstawicielki firmy ECO2U z Czernichowa. W ramach pikniku zorganizowano warsztaty z wykorzystaniem nie mchu chrobotka oraz paproci. Uczestnicy tych zajęć mogli poznać tajniki tworzenia prac plastycznych z tych nietypowych materiałów, a sztuki tej uczyły doświadczone florystki. Organizatorzy pomyśleli też o dorosłych, którzy mogli spotkać się na przykład z eko-doradcą, który wyjaśniał, na czym polega program „Czyste Powietrze”. Czynny był ponadto namiot profilaktyczny, w którym poruszane były wszelkie kwestie związane z cywilizacyjnymi zagrożeniami, w tym przede wszystkim uzależnieniami od alkoholu i wszelkich innych używek.