Dożynki powiatu tarnowskiego w Wietrzychowicach 

Tradycja i nowoczesność

W Wietrzychowicach odbyły się XXIII Dożynki Powiatu Tarnowskiego, będące symbolicznym zakończeniem sezonu dożynkowego w powiecie i podsumowaniem żniw na Ziemi Tarnowskiej. Na wydarzenie złożyły się kulinarne degustacje i swojskie jedzenie, występy artystyczne związane z tradycją i nowoczesnością, ale przede wszystkim prawdziwe dzieła sztuki ludowej – wieńce dożynkowe wyplecione we wszystkich gminach powiatu.

Teren dzisiejszej gminy Wietrzychowice znajdował się w centrum państwa Wiślan, które na przełomie IX i X wieku było dobrze zorganizowane, posiadało ponad sto grodów i strażnic. Znajdowały się one na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych (lądowych i wodnych) i przeprawach rzecznych. Taka przeprawa znajdowała się w rejonie Opatowca, naprzeciw którego na prawym brzegu Wisły wzniesiono strażniczy gród w Demblinie. Pierwsze wzmianki z 1399 mówią, że właścicielem wsi był Spytko de Dzietrzychowicze – sędzia grodzki krakowski. W drugiej połowie lat 50 – tych XIX wieku baron Jan Konopka odziedziczył Wietrzychowice po swoim stryju Feliksie. Według istniejących zapisów w 1880 roku Wietrzychowice liczyły 103 domy i 632 mieszkańców, w tym 82 Żydów. Położenie Gminy Wietrzychowice w widłach dwóch potężnych rzek i wiodące wzdłuż nich szlaki komunikacyjne z południa na północ miały istotny wpływ na rozwój osadnictwa, a później wiosek na tym obszarze. Z drugiej strony, teren ten był często zatapiany. Duże tradycje patriotyczne tutejszego ziemiaństwa oraz działalność i osobowość Jakuba Bojki z nieodległego Gręboszowa, legły u podstaw rozbudzenia politycznego miejscowego chłopstwa. Skutkiem tego w dniu 9 lutego 1912 roku założony zostaje Komitet Parafialny PSL w Wietrzychowicach. W czasie okupacji na terenie Gminy, a zwłaszcza w Jadownikach Mokrych działał ruch oporu. Najważniejsza akcja partyzancka ruchu związana była z operacją “III Most”.  W okresie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych, przy ogromnym zaangażowaniu społeczeństwa, władz i polonii amerykańskiej wybudowane zostały szkoły publiczne w siedmiu miejscowościach gminy, a także domy ludowe czy remizy OSP. Od zarania dziejów życie mieszkańców ziemi wietrzychowskiej uzależnione było od rzek, które były dogodnym szlakiem komunikacyjnym, ale też stanowiły nieposkromiony żywioł w czasie licznych wylewów i powodzi. Większość terenu Gminy zajmują grunty orne, na których uprawiany był najdroższy produkt tej ziemi – zboże. Właśnie dojrzewające latem łany zbóż nadają wietrzychowskiej ziemi złotą barwę. 

Po uroczystej Polowej Mszy Świętej Dożynkowej odbyła się część oficjalna dożynek z występem Kapeli Ludowej Stary Gwoździec. W sposób szczególny przywitano rolników i wszystkie grupy wieńcowe i Koła Gospodyń Wiejskich, które serwowały regionalne smakołyki. Dla mieszkańców przygotowano również warsztaty pszczelarskie, pokazy kulinarne oraz wystawy twórczości ludowej. Na scenie pojawili się starostowie dożynkowi Dorota i Krzysztof Kamyszowie z Jadownik Mokrych, którzy gospodarują na 130 ha, uprawiając głównie zboże. Przekazali oni chleb upieczony z tegorocznych zbiorów staroście tarnowskiemu Jackowi Hudymie i wójtowi Wietrzychowic Robertowi Śpiewakowi. Następnie zostali nim poczęstowani goście uroczystości. - Dziś w pięknej gminie Wietrzychowice kończymy sezon dożynkowy w powiecie i podsumowujemy żniwa oraz dożynki gminne. Dziękujemy rolnikom za ich pracę, za ziarno i chleb. Ale również za kultywowanie tradycji, za folklor i te niezwykłe dzieła sztuki ludowej, które tutaj możemy podziwiać – mówił starosta Jacek Hudyma, dziękując mieszkańcom gminy Wietrzychowice za przygotowanie uroczystości dożynkowych i życząc wszystkim dobrej zabawy. - Oddajemy dzisiaj cześć i szacunek dla pracy rolnika, dla ciężkiej pracy w pocie czoła, abyśmy mieli zapewnione pożywienie w postaci naszego chleba, którego codziennie spożywamy. Bardzo dziękujemy wszystkim rolnikom za ciężką pracę - podkreślił Robert Śpiewak, wójt gminy Wietrzychowice. Przyszedł czas na przemówienia zaproszonych gości, którzy dziękowali wszystkim rolnikom powiatu tarnowskiego za pracę przy tegorocznych żniwach i trud poniesiony.  

Nieodłącznym elementem dożynek są wieńce, przygotowywane przez wsie, sołectwa czy Koła Gospodyń Wiejskich z powiatu. W Wietrzychowicach wieńców było szesnaście – po jednym z każdej gminy. W kategorii tradycyjnego przyznano trzy pierwsze miejsca (gminy Radłów, Wierzchosławice i Ryglice), drugie miejsce otrzymał wieniec z gminy Wojnicz, a trzecie z gminy Wietrzychowice. Natomiast w kategorii wieńca współczesnego pierwsze miejsce wywalczył wieniec z gminy Szerzyny, drugie z gminy Rzepiennik Strzyżewski, a trzecie z gminy Tarnów. Przewodniczącą komisji konkursowej była wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Tarnowskiego Irena Kusion. Podczas dożynek można było kosztować swojskiego jedzenia i uczestniczyć w kulinarnych degustacjach, przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich, które działają bardzo prężnie i jest ich coraz więcej w powiecie tarnowskim. Po tradycji przyszedł czas na nowoczesność. Oto na scenie pojawili się znani młodzi wokaliści powiatu tarnowskiego w osobach Nikodema Liro i Oliwii Miś, a także zespoły TOP GIRLS oraz MIG. Dożynki Powiatowe w Wietrzychowicach swoją obecnością zaszczycili m.in. poseł RP Anna Pieczarka, wicemarszałek Województwa Małopolskiego Ryszard Pagacz, prezydent Tarnowa Jakub Kwaśny wraz ze swoim zastępcą Maciejem Włodkiem, przedstawiciele służb mundurowych i duchowieństwa, burmistrzowie, wójtowie oraz liczni samorządowcy z powiatu i gmin w powiecie.