Weekendowa wędrówki
Kolejny raz w Pradze
Kto był w Pradze, powinien tam wrócić, bo to magiczne miasto gdzie są setki, a może tysiące miejsc, do których trzeba zaglądnąć.
Z Małopolski do Pragi najlepiej dojechać koleją. Należy dojechać do Katowic, gdzie trzeba się przesiąść do pociągu czeskich kolei ( Českė drahy), który powiezie nas do Pragi na dworzec główny (Hlavny nadraži). Po drodze mijamy duże miasto Ostravę i Olomouc, czyli Ołomuniec, który jest historyczną stolicą Moraw i zawsze był jednym z najważniejszych miast w Czechach. Znany i poważany na całym świecie przewodnik Lonely Planet nadał Ołomuńcowi miano najpiękniejszego miasta Republiki Czeskiej i uznał za najlepszy z pięćdziesięciu ukrytych skarbów Europy. Historyczne centrum miasta otoczone jest pozostałościami fortyfikacji terezjańskich i pięknymi parkami z unikalnymi szklarniami. Co roku odbywają się tu słynne pokazy kwiatów Flora. W Ołomuńcu przed I Wojną Światową był punkt zborny CK Armii. Z tego czasu pochodzi sprośna piosenka wojskowa „W Ołomuńcu na Fischplatzu, gdym na warcie kur… stał, wszyscy mi się kur… dziwowali. Sam się cesarz kur… śmiał …” , którą śpiewali wracający do Galicji rezerwiści. W Ołomuńcu służyło wielu rekrutów z Galicji, zwłaszcza z Podkarpacia. Egzycyrki, czyli musztry odbywały się na Freiplatzu. Na wyprężone glidy (szeregi) miłościwie panujący cesarz Franciszek Józef I mógł spoglądać z okna swej sypialni w pałacu Habsburgów. Do Ołomuńca miał sentyment, gdyż tam właśnie 2 grudnia 1848 r. raczył zostać cesarzem. Ołomuniec zostaje za nami i wkrótce przejeżdżamy przez Pardubice, które znane jest z wyścigów konnych z przeszkodami Wielka Pardubicka. Pierwszy wyścig odbył się tu w roku 1874 i obecnie znany jest na całym świecie. Wielka Pardubicka – najtrudniejszy wyścig w Europie i drugi najtrudniejszy na świecie, odbywa się każdej jesieni. Długość trasy wyścigu wynosi 6 900 metrów i obejmuje 31 przeszkód. Najsłynniejszym dżokejem był Josef Váňa, który wygrał ją 8-krotnie. Miłośnikom żużla Pardubice na pewno kojarzyć się będą z prestiżowym corocznym motocyklowym wyścigiem na żużlu Zlatá Přilba. Gdy poczujecie się głodni w pociągu jest bar odpowiednik naszego Wars-u, gdzie można zjeść tradycyjny gulasz z knedlikami i popić pilzneńskim piwem. Gdy się opuszcza miejsce siedzące, lepiej by ktoś został. Może się zdarzyć, że na najbliższej stacji ktoś siadł i zajął wasze miejsce. Okazuje się, że sprzedano mu bilet na miejsce, które należy do nas. Takich przypadków było kilka, ale konduktorka, prawdopodobnie wiedząc o takich praktykach, szybko znajduje wolne miejsca dla miejscowych pasażerów. I tak dojechaliśmy do Pragi na dworzec główny, który znajduje się niedaleko centrum starego miasta. Jeszcze tylko zameldowanie w hotelu i już możemy ruszyć na zwiedzanie miasta.
Hradczany
to dzielnica Pragi na zachodnim brzegu Wełtawy. To tutaj właśnie znajdują się najciekawsze i najładniejsze atrakcje miasta. Najpopularniejszym zabytkiem Hradczanów jest kompleks zamkowy wraz z leżącą na jego terenie katedrą św. Wita. Grunty zamkowe wraz z sąsiadującymi z zamkiem Ogrodami Królewskimi są ogólnodostępne i darmowe. Bilet wstępu musimy zakupić tylko wtedy, gdy planujemy zwiedzać od środka zabytki wzgórza: katedrę, Stary Pałac Królewski z Salą Władysławowską, Złotą Uliczkę oraz romańską bazylikę św. Jerzego. Monumentalny zespół zamkowy składa się z pałaców, muzeów, rezydencji, świątyń, obiektów administracyjnych i fortyfikacyjnych, które reprezentują wiele stylów architektonicznych. Kompleks podzielony jest aż na trzy dziedzińce, które łącznie z zabudowaniami zajmują obszar 45 hektarów. Katedra św. Wita to miejsce koronacji i pochówku czeskich królów. W katedrze przechowywane są też czeskie regalia. Gotycka katedra ukończona została dopiero 600 lat od momentu rozpoczęcia budowy w 1344 roku. Zajęła miejsce romańskiej rotundy i późniejszej bazyliki. Podczas zwiedzania katedry w Pradze warto zwrócić uwagę na pięknie zdobioną kaplicę św. Wacława, skarbiec koronny, późnogotyckie oratorium królewskie, kryptę królewską, kolorowe witraże. Świątynia jest długa na 124 metry, w najszerszym miejscu sięga 60 metrów, a sklepienie znajduje się na poziomie 33 metrów. Za to dominująca wieża wznosi się na wysokość niecałych 97 metrów. Fasada świątyni jest pięknie zdobiona, a jej główny punkt stanowi rozeta o średnicy 10 metrów. Do wnętrza kościoła prowadzą trzy portale z płaskorzeźbami świętych. Warto też zwrócić uwagę na uroczyste wejście do katedry, znajdujące się na III dziedzińcu. To tak zwane Złote Drzwi z XIV wieku, ozdobione unikatową gotycką mozaiką przedstawiającą sąd ostateczny i wizerunki Karola IV z żoną, Elżbietą Pomorską. Mozaikę wykonano z ponad milionów kawałków szkła i marmurów.
Stary Pałac Królewski
To główna siedziba czeskich władców od X do XVI wieku i najstarsza zachowana część zamku. Jego największą atrakcją jest dużych rozmiarów Sala Władysławowska, która w momencie powstania w XIV wieku była prawdopodobnie największą tego typu sklepioną przestrzenią świecką bez wewnętrznych kolumn. Do sali prowadzą słynne Schody Jeździeckie, po których wjeżdżali rycerze na koniach, na turnieje przeprowadzane w środku. We wnętrzach Starego Pałacu Królewskiego na zwiedzających czeka wystawa dotycząca historii zamku. Dziś zamek pełni funkcje muzealne, ale jest też siedzibą prezydenta Czech. Zwiedzanie zamku jest mało interesujące ze względu na niewielką liczbę eksponatów.
Bazylika św. Jerzego
To druga najstarsza świątynia w Pradze, zbudowana w X wieku w stylu romańskim. Przez pierwsze kilkadziesiąt lat była miejscem pochówków władców z dynastii Przemyślidów. Z kolei fasada kościoła została przerobiona w stylu barokowym.
Złota Ulica
Bajkowa uliczka z kolorowymi domkami, w których można oglądać wystawy prezentujące życie przez ostatnie 500 lat. W przeszłości nazywano ją Ulicą Złotników. Zamieszkiwała je administracja zamku, wartownicy, później biedota miejska, a w XX wieku nawet Franz Kafka (dokładnie w domu nr 22). Można zobaczyć tu dom zielarza, warsztat złotniczy, karczmę, dom wróżki, pokój alchemika. Przy uliczce znajduje się Biała Wieża, której najbardziej znanym więźniem był alchemik Edward Kelley. Chcąc uciec z więzienia wyskoczył z wieży, ale doznane przy tym obrażenia wkrótce doprowadziły do jego zgonu. Nad domkami, poddaszem muru, poprowadzono korytarz obronny łączący Białą Wieżę z Wieżą Daliborka. W części korytarza znajduje się wystawa zbroi, broni i kostiumów.
Wychodząc z Hradczanów kierujemy się na Mosta Karola, ale po drodze trzeba koniecznie zwiedzić interaktywne nowoczesne Muzeum im. R. JELÍNEK (ul. Lužického semináře) oferuje zwiedzanie z pokazem 5D oraz degustacją śliwowicy. I w ten sposób znów minął weekend, a myśmy niewiele zobaczyli. Trzeba, więc tu kolejny raz wrócić …