Łękawica gmina Skrzyszów
Barwne święto plonów
Uroczystą Mszą św. odprawioną w kościele pw. św. Mikołaja Biskupa w Łękawicy rozpoczęło się w niedzielę 18 sierpnia święto plonów gminy Skrzyszów. Następnie barwny korowód dożynkowy przemaszerował na plac w pobliżu szkoły, gdzie odbyła się dalsza część wydarzenia. Tu odbyło się powitanie gości i oficjalne przemówienia.
Na dożynki przybyli mieszkańcy gminy Skrzyszów i zaproszeni goście radni powiatowi: Anna Grabczyńska, Tomasz Bień i Józef Gądek, wójt gminy Skrzyszów Marcin Kiwior, sekretarz gminy Cecylia Andrusiewicz, przewodniczący Rady Gminy Piotr Kiwior wraz z radnymi, delegacja z partnerskiej gminy Abony, prezydent Tarnowa Jakub Kwaśny, księża, sołtysi poszczególnych sołectw na czele z sołtysem Łękawicy Stanisławem Starostką wraz z grupami wieńcowymi, przedstawiciele służb mundurowych, druhowie OSP, dyrektorzy szkół i nauczyciele. Pierwsze wzmianki o wsi Łękawica pochodzą z XIV wieku, a zapisy w dokumentach świadczą, że Łękawica była wsią rycerską. Nazwa wsi wywodzi się prawdopodobnie od łąk, których jeszcze dzisiaj jest w tej miejscowości dużo. Z czasem Łękawa przekształciła się w Łękawicę. Źródła kościelne podają, że w roku 1350/51 parafia Łękawica opłaciła świętopietrze, co oznacza, że wieś należała do najstarszych w okolicy, skoro tu właśnie znajdowała się siedziba parafii. Jednocześnie jest to dowód, że przed tym rokiem w Łękawicy istniał już kościół – kamienny kościół, którego fundamenty i ściany dotąd istnieją i są widoczne w konstrukcji obecnego kościoła. Pierwsza Szkoła Podstawowa w Łękawicy została wybudowana w 1859 roku przez mieszkańców gminy. Mieściła się ona w przykościelnym ogrodzie, którego część odstąpił proboszcz miejscowej parafii ks. Maciej Wojnowski. Wkrótce szkoła okazała się za mała i w 1912 roku przy staraniach ludności oraz ówczesnego wójta Filipa Włodka gmina nabyła 0,5 morgi gruntu pod budynek szkoły. W roku szkolnym 1923/24 lekcje odbywały się już w nowej szkole, która składała się z czterech sal lekcyjnych. W 1968 roku oddano do użytku nowy budynek Szkoły Podstawowej w Łękawicy, a w 1973 roku odbyła się uroczystość nadania szkole imienia „Bohaterów Westerplatte w Łękawicy”. Przez wieki głównym zajęciem mieszkańców Łękawicy była uprawa roli. Sprzyjała temu jakość tutejszej gleby. Z biegiem lat systematycznie pogłębiały się i nadal pogłębiają związki wsi z pobliskim miastem Tarnowem. Bardzo dużo mieszkańców znajdowało pracę w przemyśle, handlu – głównie na terenie tego miasta. I tak, z typowo rolniczej wsi, Łękawica przekształca się w podmiejską, atrakcyjną do zamieszkania i odpoczynku miejscowość. Zgromadzonych przywitał wójt gminy Skrzyszów Marcin Kiwior, przypominając, że dożynki to jeden z najważniejszych dni w roku, w którym wyrażamy radość i wdzięczność za zebrany plon, owoc codziennego trudu rolnika, bez którego na naszych stołach nie byłoby chleba.
– Dziś ten chleb wydaje się czymś oczywistym, tak spowszedniałym, że często nie zwracamy na niego większej uwagi, bo on po prostu jest. Dlatego w takim dniu jak dziś, warto i należy o nim mówić. O tym, że ten chleb to wyraz odpowiedzialności i troski rolnika o los narodu, że dawniej w naszym kraju traktowano go z wielkim niemalże z nabożnym poważaniem, że wciąż są na świecie miejsca, gdzie ten chleb jest towarem luksusowym, rarytasem od którego zależy czy dożyje się jutra. Dziś w trudnych, niespokojnych czasach warto spojrzeć na ten chleb jak dawniej i na nowo przywrócić mu należny szacunek będący zarazem podziękowaniem za znój pracy na roli – podkreślił gospodarz gminy zauważając, że postęp technologiczny i globalizacja zmieniają nasz świat w zawrotnym tempie. Zmiany nie omijają wsi w gminie Skrzyszów, które zmieniają stopniowo swój charakter. – Jednak nasi rolnicy stanowią wciąż grupę bardzo ważną. To im m.in. nasza gmina zawdzięcza nasze atuty- piękne krajobrazy z malowniczymi łanami zbóż. A rozmowy z rolnikami są dla mnie niezwykle pouczające często stając się motywacją do podejmowania kolejnych działań – zaznaczył Marcin Kiwior, składając wszystkim rolnikom z gminy Skrzyszów wyrazy najwyższego szacunku i podziękowania za godną i ciężką pracą, życząc pomyślności i obfitych plonów w roku następnym. Na dożynki do Łękawicy przyjechała delegacja z zaprzyjaźnionego miasta na Węgrzech – Abony. Goście przekazali na ręce wójta Marcina Kiwiora chleb upieczony przez węgierskich piekarzy. Były życzenia od wojewody małopolskiego i starosty tarnowskiego. Na scenie pojawili się starostowie dożynek Elżbieta Onik i Michał Łabędź, którzy przekazali na ręce włodarza gminy bochen chleba z tegorocznych plonów, którym następnie częstowano wszystkich zgromadzonych. Jedną z tradycji dożynek w gminie Skrzyszów są odwiedziny u najstarszych mieszkańców sołectwa, w którym się odbywają. Wraz z sołtysem Łękawicy Stanisławem Starostką oraz tegorocznymi starostami – Elżbietą Onik i Michałem Łabędziem, wójt Skrzyszowa Marcin Kiwior odwiedził Felicją Wzorek (lat 94) i Zdzisława Kępę (lat 94). Każde z pięciu sołectw na dożynki w Łękawicy przygotowało wieniec dożynkowy. Po prezentacji wieńców dożynkowych odbył się konkurs chleba, na który każde z sołectw upiekło swój bochen. Konkursowe jury oceniło, że najsmaczniejszy chleb przygotowały panie z Ładnej. Stoiska KGW i stowarzyszeń oferowały różne smakołyki. Dużym powodzeniem cieszył się bigos, które przygotowała firma Marii i Krzysztofa Kowalskiego. Tysiąc porcji bigosu osobiście rozdał wójt Marcin Kiwor. Na scenie wystąpił Chór Kameralny Andante z Abony, Zespół Pieśni i Tańca „Przemyśl”, Kapela Pieczarki. Wydarzenie zakończyło się zabawą taneczną, do której zaprosił zespół DoOporu.