Brzesko na rowerze

Burmistrz Brzeska Tomasz Latocha, Urząd Miejski w Brzesku oraz Miejski Ośrodek Kultury zapraszają do udziału w II edycji wydarzenia pod hasłem „BRZESKO NA ROWERZE”, które odbędzie się 1 września br. na placu Kazimierza Wielkiego.  

Całe wydarzenie jest współfinansowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, WFOŚiGW w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej oraz Urząd Miejski w Brzesku w ramach Gminnego Programu Profilaktyki Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii. 

RODZINNY RAJD ROWEROWY

Głównym punktem programu będzie Rodzinny Rajd Rowerowy. Zgłoszenia do udziału w nim są już przyjmowane. Można tego dokonać, wchodząc na stronę internetową kepasport.pl. Limit uczestników (ze względów bezpieczeństwa) wynosi 600 osób. 

Trasa rajdu, w porównaniu z ubiegłym rokiem – praktycznie pozostaje bez zmian. Jej długość nadal wynosi 11 kilometrów (70 procent po asfalcie, reszta po utwardzonej ścieżce leśnej). Wydawanie pakietów startowych rozpocznie się 1 września o godzinie 10.00. Podczas ich odbioru uczestnicy muszą posiadać dokument tożsamości ze zdjęciem, w celu zweryfikowania danych osobowych i wieku.  Sam rajd wystartuje o godzinie 13.00. 

PIKNIK EKOLOGICZNY 

Aż siedem godzin (od 12.00 do 19.00) trwać będzie ekologiczny piknik skierowany do przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych. Jedną z głównych atrakcji tego pikniku będzie przyrządzanie ekologicznych napojów owocowo-warzywnych za pomocą specjalnych rowerów – tzw. koktajl bike’ów. Takie pojazdy staną na placu Kazimierza Wielkiego, a swoje kolarsko-kulinarne umiejętności będzie mogło sprawdzić około 400 osób. 

Do dyspozycji uczestników pikniku uruchomionych zostanie 5 różnorodnych stoisk. Wśród nich „otwarta szafa”, czyli punkt wymiany rzeczy już niepotrzebnych, ale będących w dobrym stanie, Zachęcamy również do odwiedzenia stanowiska eksperymentów, w którym będzie można przekonać się na przykład, jak długi jest czas rozkładu śmieci, co pozwoli uzmysłowić, jakie skutki niesie za sobą niewłaściwe gospodarowanie odpadami. 

Organizatorzy przygotowują też warsztaty z wykorzystaniem mchu chrobotka. Uczestnicy zajęć, poprowadzonych przez doświadczonych florystów, będą mogli poznać tajniki tworzenia prac plastycznych z tych nietypowych materiałów. To oferta dla dzieci, natomiast dorośli będą mogli spotkać się na przykład z eko-doradcą, który wyjaśni wszystkim zainteresowanym, na czym polega program „Czyste Powietrze”. Czynny będzie ponadto namiot profilaktyczny, w którym poruszane będą wszelkie kwestie związane z cywilizacyjnymi zagrożeniami, w tym przede wszystkim uzależnieniami od alkoholu i wszelkich innych używek.