Klikowska Ostoja Polskich Koni

Święto konia małopolskiego

Na terenach Klikowskiej Ostoi Polskich Koni odbyło się „Święto konia małopolskiego” w ramach XVII Regionalny Czempionat Koni Rasy Małopolskiej dla rocznych i dwuletnich ogierów i klaczy oraz klaczy trzyletnich i starszych do 5 roku życia, wraz z sysakami wpisanych lub spełniających warunki wpisu do księgi głównej koni rasy małopolskiej. Podczas Czempionatu odbył się też obowiązkowy konkurs skoków luzem przeznaczony dla ogierów i klaczy w wieku 2 i 3 lat oraz obowiązkowy konkurs z oceną ruchu luzem przeznaczony dla ogierków i klaczek rocznych. W drugim dniu dominowały konkursy i pokazy z myślą o szerokiej publiczności. 

W pierwszy dzień odbyła się ocena płytowa. Oceniano poprawność budowy, ruchu w stepie i kłusie oraz kondycję i pielęgnacje koni. Oprócz tego oceniano konie w tzw. korytarzu w galopie i kłusie oraz skokach luzem. Wydarzenie to dla przeciętnego obserwatora nie było zbyt widowiskowe, ale bardzo ważne dla hodowców i właścicieli koni. –  To, co zauważyliśmy przede wszystkim to, jakość tych koni i dobre kopyta. Wiadomo, że konia nie ma bez dobrych kopyt. Generalnie konie się dobrze pokazały luzem i w skokach – podkreśla sędzia główny czempionatu Bogdan Kuchejda. Okazuje się, że wielkim problem w hodowli koni małopolskich jest dobór ogierów, zwłaszcza takich, które coś pokazały w sporcie. 

– Niestety w przypadku sportu nie szanuje się koni z polskich hodowli i każdy by chciał siedzieć na tych z hodowli światowej. Tymczasem konie małopolskie mają ogromny potencjał zwłaszcza w konkurencji WKKW, ale myślę, że w skokach można by było znaleźć duże talenty. Pytanie jak przekonać polskich jeźdźców by wsiedli na te konie – dodaje Bogdan Kuchejda. W sumie do oceny stanęło na płycie 32 konie i siedem sysaków

Wybrano czempionów i wiceczempionów.  Wśród ogierków rocznych czempionem został „Dionizos”, a wiceczempionem „Aro”. Ogierki dwuletnie: czempion to „Duke of gold HZ AA”, a wiceczempionem „E-Akcent”. Klacze roczne: czempionka „Humasah HZ AA”, wiceczempionka „Sinsinati-MG AA”. Klacze dwuletnie: czempionka „Lipka AA”, wiceczempionka „Hantivia HZ AA”. Klacze trzyletnie: czempionka „Hilvana AA”, wiceczempionka „Sisi AA”. Wśród nich najlepszym koniem pokazu została „Lipka AA”.

W uroczystym ogłoszeniu wyników i wręczeniu nagród wziął udział wicemarszałek Województwa Małopolskiego Ryszard Pagacz. Symbolicznym docenieniem ludzi zaangażowanych w sprawę hodowli koni było wręczenie przyznanego decyzją zarządu Województwa Małopolskiego Srebrnego Krzyża Małopolski – odznaki honorowej dla osób, które poprzez działania na rzecz społeczności lokalnych przyczyniają się do rozwijania społeczeństwa obywatelskiego i wzbogacają tym samym dorobek regionu. Odznakę przyznano Zenonowi Podstawskiemu, prezesowi Fundacji Klikowska Ostoja Polskich Koni. Takie samo wyróżnienie otrzymał Wojciech Krzyżak, który zbudował od podstaw Zakład Produkcyjno-Usługowo-Handlowy ReDrog. Firma ta jest wzorem do naśladowania, jako bardzo sprawna, utrzymywana w absolutnym porządku i solidna w świadczeniu usług. Obaj panowie otrzymali także brązowe odznaki „ Zasłużony dla samorządu rolniczego”. -Traktuje to, jako nie tylko docenienie naszej pracy, ale przede wszystkich tych, którzy zaangażowali się na rzecz Fundacji. To wyróżnienie jest dla fundatorów, dla pracowników Fundacji, dla dyrektor i pracowników Małopolskiego Związku Hodowców Koni – dziękował w imieniu Wojciecha Krzyżaka, prezes Zenon Podstawski.

Wydarzenie obfitowało również w wiele efektownych konkursów i pokazów dla publiczności, takich jak zręczności powożenia zaprzęgami konnymi czy skoków przez przeszkody. Tarnowski Oddział Jazdy im. 5. Pułku Strzelców Konnych zaprezentował inscenizację działań wojennych. - Przygotowano wiele atrakcji przez Małopolski Związek Hodowców Koni na terenie Fundacji Klikowska Ostoja Polskich Koni w Tarnowie, który jest jednym z fundatorów tej fundacji. Nagrodzono konie, które dzień wcześniej uzyskały najlepsze lokaty czempioni i wiceczempioni w klasach ogierków i klaczy. Był pokaz pracy psów pasterskich, czyli zaganianie owiec do koszaru. Są lamy, oprowadzanie na koniach dla dzieci. Odbył się konkurs zręczności powożenia i konkurs skoków przez przeszkody. Chodzi nam o to by tego konia małopolskiego pokazywać we wszystkich możliwych sposobach użytkowania i pod siodłem i w zaprzęgach. Koń małopolski znakomicie sprawdza się w rekreacji, ale też w rajdach długodystansowych. Po tego konia coraz częściej sięgają ośrodki prowadzące działalność rekreacyjną i naukę jazdy konnej. Jest to koń niewybredny i bardzo żywotny. To koń bardzo inteligentny – podkreśla prezes Fundacji Klikowska Ostoja Polskich Koni Zenon Podstawski. Odbył się amatorski konkurs zręczności powożenia zaprzęgami. Bezkonkurencyjni byli Patrycja Kołpa i Tomasz Pełka, którzy w zaprzęgu „singiel” i „parach” uzyskali najlepsze wyniki. W amatorskim konkursie w skokach przez przeszkody startowało dziewięć par ( koń i jeździec). Paweł Urbanek na koniu „Efez” i Weronika Plakut koń „Adel” uzyskali zero punktów karnych i stanęli do dogrywki. Najlepszy czas uzyskała para Paweł Urbanek i koń „Efez”. We wrześniu następna wielka impreza w Klikowej. W drugi weekend września (8 i 9 IX) odbędzie się Klikowska Parda Konna. To impreza, która na stałe wpisała się w kalendarz imprez konnych. To kontynuacja Tarnowskiej Parady Konnej, którą organizowało kiedyś działające w tym miejscu Stado Ogierów. Będzie ciekawie i z koniem w roli głównej.